Loading…

Shkrimtarët dhe poetët që morën respektin që merituan vetëm pas vdekjes së tyre

  • 17/03/2020 | 13:47

Shkrimtarët dhe poetët që morën respektin që merituan vetëm pas vdekjes së tyre

Në përparimin e letërsisë dhe artit, kontributet e shkrimtarëve dhe poetëve janë të mëdha. Bota e pranon të njëjtën gjë. Sidoqoftë, ka raste kur ne e kuptojmë se shumë shkrimtarë dhe poetë nuk morën respektin dhe vlerësimin që merituan dhe vetëm pas vdekjes ata morën atë që e merituan. A është e drejtë? Kjo temë mund të gjejë studiues që debatojnë për vite me radhë dhe ende nuk janë në gjendje të mos dalin në konkluzione me të cilat pajtohen. Sidoqoftë, është e sigurt që episode të tilla kanë ndodhur shumë herë në të kaluarën dhe mund të vazhdojnë të ndodhin përsëri në të ardhmen. Sot, po rendisim disa shkrimtarë, të cilët, për shumë arsye, nuk morën respektin dhe vlerësimin e lexuesve dhe kritikëve për kontributet e tyre të merituara në përparimin e letërsisë dhe artit (dhe gjithashtu shkencës).

John Donne: Kush mund ta harrojë John Donne? Poeti që solli konceptin e metafizikës në poezinë e tij, Donne, për fat të keq, nuk mori miratimin e lexuesve dhe kritikëve në jetën e tij. Poezia e tij mbeti brenda dyerve të mbyllura të sferave poetike dhe lexuesit e gjetën atë të padenjë dhe inflamator për gati tre shekuj, nëse ne injorojmë përpjekjen masive që bëri John Dryden për të sjellë në jetë virtytet poetike të Donne. Dryden sajoi idenë e përdorimit të termit metafizikë në lidhje me poezinë e Donnerit dhe të tjerëve që ai i identifikoi si Poetë Metafizikë. Puna më e madhe, gjë për të cilën do të bien dakord studiuesit e letërsisë, është bërë nga TS Eliot i cili mbrojti poetët Metafizikë dhe pothuajse i ringjalli ata për të jetuar nga thellësia e humnerës poetike. John Donne, kështu, në shekullin XX, mori atë që i takonte.

GM Hopkins: Gerard Manley Hopkins ishte një nga poetët më të injoruar gjatë epokës viktoriane, i cili mbeti pa respekt dhe famë për poezinë e tij. Vetëm pas publikimit në masë të poezive të tij nga Robert Bridges, Hopkins u bë i famshëm në mesin e adhuruesve të poezive të shekullit XX. Jo vetëm fama ndoqi emrin e Hopkins, por ai gjithashtu pati ndikimin e tij në poetët kryesorë të shekullit të 20-të si TS Eliot dhe ËH Auden. Pas Donne, Hopkins është personaliteti letrar më i arritur, suksesi  të cilit i erdhi pas vdekjes.

Francis Scott Key Fitzgerald: I njohur gjerësisht vetëm si F Scott Fitzgerald, shkroi shumë romane, të cilat ishin më të shiturit dhe fitoi famë dhe para. Sidoqoftë, shpërblimi i vërtetë për të cilin shkruan një novelist nuk është të fitoj para dhe famë. Theshtë respekti i kritikëve; është vlerësimi i lexuesve seriozë për të cilët një romancier përpiqet gjithë jetën e tij. Fitzgerald nuk e fitoi respektin dhe pretendimin kritik në jetën e tij dhe vetëm pas vdekjes së tij, pak me vonesë, ai fitoi vlerësimin kritik për veprat e tij që pritej për një kohë të gjatë. A keni lexuar ndonjë nga romanet e tij? Ju mund të keni dëgjuar për DiCaprio në filmin The Great Gatsby. Filmi u frymëzua nga një roman me të njëjtin titull nga ai

Srinivasa Ramanujan : Nëse po mendoni se po bëj një gabim duke përfshirë emrin e një matematikani të madh nga India, Ramanujan, keni gabuar. Koleksionet e tij të formulave dhe teoremave matematikore nuk morën besimin e duhur dhe duartrokitjet e merituara nga komuniteti i shkencëtarëve dhe matematikës. Vetëm pas vdekjes së tij, kur shkenca mund të kuptonte sot atë që bëri Ramanujan gati njëqind vjet më parë, veprat e tij i sollën atij respektin që meritonte. Ai nuk është vetëm xhevahiri më i ndritshëm në kurorën e epërsisë matematikore indiane, por edhe matematikani më i talentuar që bota mund të dëshmonte ndonjëherë.

Jane Austen: Mund të befasojë shumë lexues të këtij artikulli, por Jane Austen ishte gjithashtu një nga ata autorët fatkeq që nuk morën respektin dhe pretendimin kritik që e meritonte. Ishte për shkak të kufizimeve për gratë në Angli (për ironi, Britania e Madhe që skllavëroi shumë vende për t’u mësuar atyre civilizim, praktikonte ruajtjen e virgjërisë së grave dhe gjithashtu kufizimin e grave nga aktivitetet e sotme publike). Sidoqoftë, vetëm pas vdekjes së saj dhe gjithashtu pothuajse një shekull më vonë, Jane mori dashurinë e lexuesve dhe gjithashtu supozimin kritik për veprat e saj. Për më tepër veprat e saj janë aq të diskutueshme dhe të rëndësishme sa fama e saj pothuajse është bërë e përjetshme.

Pra, kjo është lista jonë për tani dhe ne do të kthehemi me lista më interesante në të ardhmen.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë