Loading…

Shkrimtari i madh francez për shqiptarët: Ky komb e ky popull nuk merret nëpër këmbë

  • 17/03/2020 | 13:49

Shkrimtari i madh francez për shqiptarët: Ky komb e ky popull nuk merret nëpër këmbë

Alfons de Lamartini ishte shkrimtar i shquar francez, poet dhe politikan i cili ka marrë pjesë në Revolucionin e vitit 1848 dhe shpalli Republikën e Dytë, shkruan KultPlus.


Pa dyshim ai është njëri nga figurat më të shkëlqyera të Romantizmit në Francë.

Sa i përket lirikës së tij, pjesa e veprës së tij janë poezitë plot ndjeshmëri të frymëzuar nga Julie Charles, ku gërshetohen temat romantike të natyrës, vdekjes e dashurisë.

Lamartini ishte mjeshtër i lirikës romantike, ai madje u admirua dhe nga Hygo.

Ai e propozoi Hygonë në postin e Minstrisë e Arsimit, duke e paraqitur si “fisnik, i qetë, bujar”.

Lamartini thotë se shqiptarët janë kom që nuk merren nëpër këmbë.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë