Loading…

Shkrimtari shqiptar i nominuar për çmimin Europian të Letërsisë.

  • 08/04/2017 | 08:14

Shkrimtari shqiptar i nominuar për çmimin Europian të Letërsisë.

“Mjaltë në teh” romani i poetit dhe shkrimtarit Romeo Çollaku është nominuar për çmimin Europian të Letërsisë. 


Romeo Çollaku është renditur në listën e ngushtë të këtij çmimi të rëndësishëm, European Union Prize for Literature 2017. ka lindur në vitin 1973. Romani “Mjaltë në the” (Honey Blade) i nominuar për European Union Prize for Literature, është romani më i fundit i Romeo Çollakut. Ceremonia e ndarjes se çmimeve do të mbahet në Concert Noble, Rue d’Arlon 82, në Bruksel, më mbrëmjen e 23 Majit të këtij viti.

kulture-640x427

Është autor i 5 librave me poezi dhe i 4 librave në prozë, i diplomuar pët Letërsi e Gjuhë Shqipe. Çollaku është edhe  përkthyes i letërsisë botërore, duke sjellë në gjuhën shqipe 20 vepra nga letërsia greke, franceze, dhe polake. Ai ka fituar disa çmime ndërkombëtare për përkthimet nga viti 2007 deri në 2015-n, ku ndër këto çmime përfshihet edhe një çmim për tregimet e shkurtra në vitin 2010. Shumica e poemave të tij duken si histori të shkurtra dhe një pjesë e tyre është botuar në revistat dhe antologjitë letrare në Angli, Bullgari, Francë, Greqi, Gjermani, Itali dhe Rumani, shkruan Shqiptarja.

20170407190717549

Në European Union Prize for Literature 2017 kanë marrë pjesë shkrimtarë nga 12 vende të cilat janë përfshire ne projektin Creative Europe. Ky çmim celebron diversitetin e literaturës europiane duke synuar njohjen e autorëve dhe përkthimin e tyre në gjuhë të tjera të Europës./gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë