Loading…

Shkruhet historia: Microsoft bleu krijuesin e Call of Duty për 68.7 miliardë dollarë

  • 18/01/2022 | 17:50

Shkruhet historia: Microsoft bleu krijuesin e Call of Duty për 68.7 miliardë dollarë

Microsoft ka njoftuar se po blen Activision Blizzard për 68.7 miliardë dollarë.


Transaksioni, shkruan theguardian, u krye menjëherë. Pra krejt papritur.

Ky është një lajm i madh dhe befasues që mund të ndikojë në mënyrë drastike në të ardhmen e industrisë së lulëzuar të video-lojërave.

Activision njihet për serialin Call of Duty, por edhe për shumë tituj të tjerë të njohur.

Përveç Call of Duty, Activision Blizzard ka titujt e mëposhtëm Warcraft, World of Warcraft, Diablo, Crash Bandicoot, StarCraft, Tony Hawk, Overwatch, Candy Crush, Guitar Hero, Spyro …

Është blerja më e madhe në historinë e industrisë së video-lojërave.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë