Loading…

Shmangni këto gjëra për të ngadalësuar plakjen

  • 04/06/2020 | 22:31

Shmangni këto gjëra për të ngadalësuar plakjen

Shumë gra nuk mund të paramendojnë plakjen, e problemin më të madh e kanë me rrudhat.


Por ka edhe disa mënyra natyrore përveç kujdesit me produkte kozmetike që plakja të shtyhet pak, transmeton Klan Kosova

Këto janë disa prej tyre:

Mos pini duhan

Pirja e tij dëmton të gjithë organizmin, por në lëkurë pirja e duhanit shkakton probleme me kolagjenin dhe ngushton enët e gjakut, që mbartin oksigjen dhe lëndë ushqyese.

Mos pini alkool

Përdorimi i tepruar i alkoolit dehidraton lëkurën dhe zgjeron enët e gjakut. Nëse konsumoni shumë alkool, mund të degradojë deri në çrregullimin e lëkurës, që manifestohet me skuqje dhe puçrra të vogla.

Shmangni dietat ekstreme

Çrregullimet në ushqim, siç është anoreksia apo bulimia, i japin stres dhe e dëmtojnë të gjithë trupin, përfshirë këtu lëkurën, flokët dhe thonjtë. Këto janë çrregullime serioze, madje kërcënuese për jetën, prandaj kërkoni menjëherë ndihmë profesionale.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë