Loading…

Shoqata e Prodhuesve të Materialit Ndërtimor: Shfuqizimi i vendimit për importin e bllokave nga Serbia, i dëmshëm për ne

  • 31/07/2021 | 12:02

Shoqata e Prodhuesve të Materialit Ndërtimor: Shfuqizimi i vendimit për importin e bllokave nga Serbia, i dëmshëm për ne

Kryetari i Shoqatës së Prodhuesve të Materialit Ndërtimor nga Argjila, Mustafë Borovci, ka thënë se shfuqizimi i vendimit për masën mbrojtëse antidamping për bllokat me dimensione 19x19x25 të importuar nga Serbia, është i dëmshëm për prodhuesit kosovarë.


Ai në Klan Kosova ka deklaruar se ky vendimi Ministrisë së Industrisë,Tregtisë dhe Ndërtimtarisë i vë në një konkurrencë me prodhuesit serbë për të cilët thotë se janë më në favor se ata kosovarë.

“Vendimi i marrë për shfuqizimin e masës për bllokat me origjinë nga Serbia është i dëmshëm përgjithësisht për ekonomin e vendit, veçanërisht për prodhuesit vendorë të këtyre produkteve, pra të bllokave të prodhuar nga argjila e pjekur”.

“Kjo na vë përballë një konkurrence të ashpër me prodhuesit e Serbisë të cilët e kanë mbështetjen nga subvencione indirekte nga ana e shtetit dhe që bëjnë një trysni të jashtëzakonshme në tregun e Kosovës”,ka thënë Borovci.

I pari i prodhuesve të bllokave nga argjila ka theksuar se derisa Serbia e kishe të ndaluar importin e këtyre bllokave për pesë vjet në Kosovë është përmirësuar më shumë situata e fabrikave.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë