Loading…

Shpageta me salcën më të thjeshtë dhe të shijshme

  • 21/01/2022 | 12:06

Shpageta me salcën më të thjeshtë dhe të shijshme

Kjo është një “drekë e shpejtë” që do të funksionojë për të gjithë.


Përbërësit:

– 1 kub gjalpë;
– 500 ml salcë ajkë neutrale;
– 1 thelb hudhre i grirë hollë;
– 50 g parmezan të grirë;
– 200 g kërpudha;
– shpageta;
– erëza sipas dëshirës;
– kripë;
– piper;
– majdanoz.

Përgatitja:

Në fillim vendosni shpagetat të zihen në mënyrën e zakonshme.

Në një tigan, skuqni kërpudhat e prera në një kub gjalpë derisa të lëshojnë ujë. Pastaj ulni temperaturën dhe prisni që uji të avullojë.

Në një enë tjetër, derdhni salcë ajke neutrale, shtoni hudhër dhe erëza dhe parmixhan.

Lini të vlojnë disa minuta, pastaj hiqni nga shporeti.

Shtoni shpagetat të ziera dhe kërpudhat në salcë dhe përzieni të gjitha mirë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë