Loading…

Shpageta parmixhano me hudhra kremoze: Receta perfekte e drekës

  • 08/06/2023 | 17:07

Shpageta parmixhano me hudhra kremoze: Receta perfekte e drekës

Sa i përket recetave me pasta kremoze, kjo recetë edhe pse është e thjeshtë dhe e lehtë për t’u përgatitur, është një nga më të mirat që mund të gatuani ndonjëherë, transmeton Gazeta Metro.


Receta mund të shoqërohet edhe me fruta deti, por më e preferuara është me karkaleca deti. Nëse nuk jeni adhurues i këtyre të dyjave, ushqimi do të shijojë mirë edhe në formën e tij origjinale.

Përbërësit:

2 lugë vaj ulliri
4 thelpinj hudhre, te grira
2 lugë gjelle gjalpë
3 gota lëng pule
1/2 lugë piper i zi
1/4 lugë kripë
1/2 shpageta
1 filxhan djathë parmixhano të grirë
3/4 filxhan krem të rëndë
1 1/2 lugë majdanoz të thatë

Udhëzimet:

Ngrohni vajin e ullirit në një tigan mesatar mbi nxehtësinë mesatare. Shtoni hudhrën e grirë dhe gatuajeni për 1-2 minuta derisa të ketë aromë.

Shtoni gjalpin dhe përzieni derisa të shkrihet. Hidhni në të 3 gota lëng pule dhe rregulloni me piper të zi dhe kripë. Lëreni të vlojë, siç raporton All Recipes.

Shtoni spageti në tigan dhe gatuajeni derisa të zbuten dhe të jenë të forta në kafshatë, rreth 12 minuta.

Shtoni më shumë lëng pule nëse është e nevojshme.

Përzieni djathin parmixhano të grirë, kremin e trashë dhe majdanozin e thatë derisa të kombinohen mirë.

Shërbejeni menjëherë dhe shijoni.

Për një demonstrim të udhëzimeve hap pas hapi, mund ta shikoni videon KËTU.

Mos hezitoni ta shoqëroni me diçka tjetër gjatë gatimit dhe preferohet ta konsumoni me ndonjë pije për të tretur më mirë ushqimin./gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë