Loading…

Shpejtim Bulliqi e pret në zyre të dënuarin për korrupsion që i ndihmoi të vijë në pushtet LVV’së

  • 27/05/2022 | 21:04

Shpejtim Bulliqi e pret në zyre të dënuarin për korrupsion që i ndihmoi të vijë në pushtet LVV’së

Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës, Etem Arifi nga Partia e Ashkalinjëve për Integrim është liruar nga burgu në fund të vitit të kaluar. Ai sot është pritur në zyre nga kryetari i Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi.


Një votë ‘për’ Qeverinë Hoti e Etem Arifit në Parlamentin e Kosovës kishte bërë që të rrëzohet qeveria.

Gjykata Kushtetuese i kishte kërkuar Presidentes së Kosovës, Vjosa Osmanit që të shpallë zgjedhjet e reja brenda 40 ditëve, pasi kishte gjetur shkelje kur kishte votuar deputeti i cili ishte i dënuar me burgim.

Kërkesa ishte parashtruar pranë Gjykatës Kushtetuese nga 17 deputetë të Lëvizjes Vetëvendosje mbi kushtetutshmërinë e votës së deputetit Etem Arifi.

Sipas vendimit të Gjykatës, Arifi ishte dënuar nga Gjykata e Apelit, me një vit e tre muaj burgim për keqpërdorim të 27 mijë euro subvencion të Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale. Pavarësisht këtij dënimi, më 6 tetor 2019, kur u mbajtën zgjedhjet e parakohshme në Kosovë,  ai kandidoi dhe u zgjodh deputet i Kuvendit të Republikës së Kosovës.

Lidhja Demokratike e Kosovës e krijoi qeverinë e re pas rrëzimit të qeverisë Kurti me një mocion mosbesimi.

Komuna e Podujevës, sot ka njoftuar se “Kryetari i komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi, ka pritur në takim nënkryetarin e kuvendit të Kosovës, Bekim Arifi, ku diskutuan për shumë çështje, por tema kyqe ishte përfshirja në vende pune e Romëve, Ashkalive dhe Egjiptianëve në institucione të nivelit komunal, si ato të arsimit, shëndetësisë dhe administratës komunale”.

Sipas njoftimit të komunës, në këtë takim ishin të pranishëm edhe ish-deputeti nga radhët e komunitetit pakicë, Etem Arifi, përfaqësues të komunitetit në Podujevë dhe udhëheqësi i zyrës për komunitete në komunën e Podujevës.

Ky lajme nuk është postuar në rrjetin social facebook si rëndom nga komuna, por është plasuar vetëm në uebin komunal.

Ndryshe, ish-deputeti Etem Arifi ishte liruar nga burgu në shtator të vitit të kaluar, pasi kishte vuajtur dënimin disa mujor me burg. Ai ishte liruar më kusht.

I akuzuari tjetër në këtë rast Bajram Gashi, që ishte anëtar në këtë parti po ashtu është dënuar me 1 vjet burim.

“Në të cilin dënim do t’i llogaritet koha e kaluar në ndalim nga data 01.07.2014 e deri më 03.07.2014 dhe në paraburgim nga data 02.06.2016 e deri me 27.07.2016 dhe arrest shtepiak prej datës 27.07.2016 deri me 27.06.2017”, thuhet në vendimin e Gjykatës së Apelit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë