Loading…

Shpërthen vullkani më i lartë në Indonezi

  • 04/12/2022 | 10:11

Shpërthen vullkani më i lartë në Indonezi

Vullkani më i lartë i Indonezisë ka shpërthyer sot, duke nxitur urdhra evakuimi dhe duke rritur nivelin e kërcënimit të aktivitetit vullkanik të vendit në nivelin më të lartë.


Mount Semeru, një vullkan 3.6 kilometra i lartë, shpërtheu pasi shirat e musonit gërryen kupolën e tij të llavës, duke çuar në shembjen e tij.

Vullkani, i vendosur në Java, ishulli më i dendur i populluar i Indonezisë, la disa fshatra të mbuluara me hi dhe bllokoi dritën e diellit, teksa shtëllungat e trasha të tymit u përhapën mbi 4,000 metra në qiell.

Autoritetet thanë se nuk janë raportuar viktima deri më tani dhe kanë paralajmëruar banorët të qëndrojnë në një distancë prej 5 kilometrash nga gryka e kraterit.

Indonezia ndodhet në “Unazën e Zjarrit të Paqësorit” dhe ka 142 vullkane. Vendi ka popullsinë më të madhe globale që jeton në një distancë të afërt me një vullkan. Rreth 8.6 milionë indonezianë jetojnë brenda rrezes 10 kilometra të një vullkani.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë