Loading…

Shpërthim në ambasadën Amerikane në Afganistan në përvjetorin e sulmeve të 11 shtatorit

  • 11/09/2019 | 11:22

Shpërthim në ambasadën Amerikane në Afganistan në përvjetorin e sulmeve të 11 shtatorit

Një raketë shpërtheu në Ambasadën e Sh.B.A në Afganistan vetëm disa minuta të Mërkurën, në përvjetorin e sulmit të 11 shtatorit në SHBA, por zyrtarët deklaruan rreth një orë më vonë dhe nuk raportuan lëndime, transmeton Gazeta Metro.


Një sasi tymi u ngrit mbi Kabulin qendror menjëherë pas mesnatës dhe mund të dëgjoheshin sirena. Brenda ambasadës, punonjësit dëgjuan këtë mesazh mbi altoparlantin: “Një shpërthim i shkaktuar nga një raketë ka ndodhur në kompleks.”

Nuk ka asnjë koment të menjëhershëm nga zyrtarët afganë. Misioni i NATO-s, i cili është afër, gjithashtu tha që asnjë personel nuk ishte lënduar.Ishte sulmi i parë i madh në kryeqytetin Afganistan pasi që Presidenti Donald Trump papritmas i ndërpreu bisedimet SHBA-Taliban gjatë fundjavës, në prag të një marrëveshje të dukshme për t’i dhënë fund luftës më të gjatë të Amerikës.

Përvjetori i 11 shtatorit është një ditë e ndjeshme në kryeqytetin e Afganistanit dhe një në të cilën kanë ndodhur sulmet. Një pushtim i drejtuar nga Sh.B.A në Afganistan menjëherë pas sulmit të 2001 rrëzoi Talibanët, të cilët kishin strehuar Osama bin Laden, udhëheqësin e al-Kaidës dhe sulmuan kryetarin.

Në gati 18 vitet e luftimeve që nga atëherë, numri i trupave amerikane në Afganistan u rrit në 100,000 dhe ra në mënyrë dramatike pasi Bin Ladeni u vra në Pakistanin fqinj në 2011.Tani mbeten rreth 14,000 trupa amerikane dhe Trump e ka quajtur “qesharake” se ata janë akoma në Afganistan pas kaq shumë kohe dhe aq shumë miliarda dollarë janë duke u shpenzuar.

Nuk është e qartë nëse bisedimet SHBA-Taliban do të rinisin./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë