Loading…

Shpëtohen 126 emigrantë, ishin braktisur të mbyllur brenda një kontejneri

  • 10/10/2021 | 17:20

Shpëtohen 126 emigrantë, ishin braktisur të mbyllur brenda një kontejneri

Policia në Guatemalë arriti të shpëtojë 126 emigrantë të cilët ishin braktisur brenda një kontejneri në anë të një rruge.


Emigrantët u gjetën në orët e para të mëngjesit midis qyteteve Nueva Concepción dhe Cocales pasi disa banorë njoftuan autoritetet se kishin dëgjuar ulërima brenda rimorkios së kamionit.

Autoritetet besojnë se ata u braktisën nga kontrabandistët që ishin paguar për t’i çuar në SHBA përmes Meksikës, raporton A2news.

Mësohet se shumica e emigrantëve ishte nga Haiti, por kishte dhe nga Gana e Nepali.

Oficerët u dhanë emigrantëve ndihmën e parë para se t’i shoqëronin në një strehë të drejtuar nga Instituti i Migracionit në Guatemalë.

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë