Loading…

Shprehia e mëngjesit që mund të ndikojë në shtypjen e lartë të gjakut

  • 22/11/2022 | 17:03

Shprehia e mëngjesit që mund të ndikojë në shtypjen e lartë të gjakut

Ajo që dikur konsiderohej një zakon i mirë bën më shumë dëm sesa mirë.


A përdorni gargarë në mëngjes? Kjo mund të mos jetë një ide e mirë, është zbuluar një lidhje e pabesueshme me përdorimin e tyre dhe presionin e lartë të gjakut.

Është shumë e rëndësishme të kujdeseni për higjienën orale, por përdorimi i shpërlarësve të gojës mund të mos jetë ideja më e mirë, transmeton KP.

Hulumtimet e fundit kanë treguar se përdorimi i disa shpërlarësve të gojës mund të shkaktojë rritje të presionit të gjakut. Ajo që dikur konsiderohej një zakon i mirë bën më shumë dëm sesa mirë.

Si është e mundur?

Ashtu si zorrët, zgavra e gojës përmban një kombinim të baktereve të mira dhe të këqija, dhe një mikrobiom oral i balancuar ndihmon në ruajtjen e shëndetit.

Sipas hulumtimit të botuar në revistën Frontiers in Cellular and Infection Microbiology, ky ekuilibër mund të prishet nga përdorimi i shpëlarjes së gojës.

Lajmi i mirë është se shkencëtarët kanë zbuluar se bakteret e mira kthehen në zgavrën e gojës pas ndalimit të përdorimit të shpëlarjes së gojës me klorheksidin.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë