Loading…

Shqipëria krah Kosovës, Rama: Kërkojmë dënim të qartë nga BE’ja për Serbinë

  • 28/09/2023 | 12:20

Shqipëria krah Kosovës, Rama: Kërkojmë dënim të qartë nga BE’ja për Serbinë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama , ka thënë se për herë të parë në 10 vitet e fundit, Shqipëria sot del kundër Bashkimit Evropian, për Kosovën, shkruan Gazeta Metro.


Qëndrimi i Shqipërisë kundër deklaratës, të cilën Bashkimi Europian përgatiti për çështjen e dialogut Prishtinë Beograd, nuk do të ndryshojë, për sa kohë unioni nuk pasqyron ngjarjet e rënda në veri të Kosovës, ku mbeti i vrarë një polic dhe u plagos një tjetër.

Ky qëndrim ynë nuk është pritur mirë nga Brukseli, u shpreh kryeministri Edi Rama në një konferencë për mediat, por “nuk do të ndryshojë pa dalë deklarata që ne presim”. Sipas kryeministrit, para se të japë votën kundër, Shqipëria ka kërkuar nga unioni që në deklaratë të reflektohej sulmi në Banjska të Zveçanit. Por, kërkesa është refuzuar, pasi tashmë “të gjitha vendet e unionit kishin rënë dakord për deklaratën mbi dialogun Kosovë-Serbi.

“Për herë të parë, në të paktën 10 vitet e funditt, Shqipëria nuk u linjëzua me një deklaratë të politikës së Jashtme të BE-së. Ky fakt ka shkaktuar një përshtjellim.

Jemi përpjekur që pardje që deklarata të reflektonte edhe zhvillimet dramatike të ditëve të fundit, konkretisht vrasjes e Afrim Bunjakut dhe shpalljen e zisë në Beograd për vrasjen e sulmuesve. Miqtë në Bruksel na kanë shpjeguar se nuk ishte e mundur diçka e tillë, pasi deklarata ishte konfirmim i vendeve anëtare të BE-së i qëndrimit të Borrel pas takimit të dështuar të 14 shtatorit mes dy liderëve të Kosovës dhe Serbisë në Bruksel.

Kemi theksuar domosdoshmërinë që publikimi i kësaj deklarate duhet të bëhej njëkohësisht, apo të paktën të pasohej nga një deklaratë e dytë mbi zhvillimet e patolerueshme. Na u tha se kjo është e pamundur momentalisht dhe deklarata kritike ndaj Kosovës e kishte marrë të gjithë mbështetjen e vendeve anëtare të BE.

Ky qëndrim ynë nuk është pritur mirë nga Brukseli. Jemi të keqardhur për këtë, por qëndrimi ynë nuk ndryshon. Jemi gati të linjëzohemi sapo të dalë deklarata që ne presim. Ky qëndrim ka të bëjë me zhbalancimin total që deklarata e djeshme shkakton në këtë moment dramatik”, tha Rama.

Rama tha se BE duhet ta dënojë këtë akt absurd të Serbisë.

“Duhet të jetë dënimi pa ekuivok i vrasjes së efektivit të policisë nga një akt kriminal dhe dënimi i aktit absurd në Serbi për ditë zie”, tha Rama. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë