Loading…

Shqiptarët në Australi aktivizohen pas ngjarjeve të përgjakshme në Maqedoni

  • 01/05/2017 | 12:30

Shqiptarët në Australi aktivizohen pas ngjarjeve të përgjakshme në Maqedoni

Diaspora shqiptare anekënd botës me shqetësim të madh përcjell zhvillimet në Maqedoni, e sidomos pas ngjarjeve të përgjakshme të 27 prillit në Parlamentin e Maqedonisë, kur u rrahën, u përgjakën dhe u kërcënuar me jetë deputetët, gazetarët, kameramanët e të gjithë të tjerët që nuk ishin në “linjë” me garniturën e partisë maqedonase që drejtoi dhe e kriminalizoi tej mase vendin gjatë  dhjetë viteve të fundit.

Kështu edhe diaspora shqiptare në Australi, respektivisht, Komuniteti Shqiptaro-Australian, me rastin e këtyre ngjarjeve në Maqedoni, ditën e dielë do të mbajë një mbledhje, ku pos tjerash do të shqyrtohen edhe mundësitë për ndihmë të nevojshme nga ky Komunitet, njofton agjencia e lajmeve INA.

Poashtu, Komuniteti Shqiptaro-Australian, apelon për qetësi, urtësi gjakftoftësi të gjitha palëve, e sidomos të shqiptarëve që të mos bien pre e skenarëve të errëta e ugurzeza antishqiptare. Njëherit uron shërim sa më të shpejtë deputetit dhe kryetarit të LR-PDSH, Ziadin Selës, të cilit do ti dërgohet edhe një letër e vëçantë nga Komuniteti Shqiptaro-Australian.

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë