Loading…

Shqiptarët në Francë protestojnë për lirimin e Haradinajt

  • 18/02/2017 | 10:50

Shqiptarët në Francë protestojnë për lirimin e Haradinajt

Në Kolmar të Francës sot do të protestohet për lirimin sa më të shpejtë të Ramush Haradinajt, liderit të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës.


Protesta do të mbahet në ora 12:00, sipas njoftimit të organizatorëve.

“Meqenëse autoritetet e Republikës së Francës nuk sollën vendimin e drejtë dhe të shumëpritur nga populli shqiptar për lirimin e menjëhershëm dhe të pakusht të Ramush Haradinajt, Këshilli Organizativ për lirimin e Ramush Haradinajt fton të gjithë shqiptarët që ndodhen në Evropën Perëndimore që të mobilizohen si asnjëherë më parë dhe me pjesëmarrjen masive të dëshmojmë se kur janë në pyetje interesat tona kombëtare shqiptarët janë një”.

“Është moment historik që shqiptarët e Kosovë, Maqedonisë, Luginës së Preshevës, Malit të Zi dhe të Shqipërisë të dëshmojmë se jemi një”.

Haradinaj është arrestuar më 4 janar në Francë bazuar në një fletë-arrest ndërkombëtar të lëshuar nga Serbia. Ai po mbahet në ndalim derisa gjykata franceze të marrë një vendim lidhur me kërkesën e Serbisë për ekstradimin e tij.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë