Loading…

Shqiptarët në Maqedoni lidhin koalicion me partinë që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës

  • 07/11/2021 | 22:02

Shqiptarët në Maqedoni lidhin koalicion me partinë që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës

Ende nuk ka shumicë të re parlamentare, cilësohet i habitshëm bashkëpunimi i shqiptarëve me partinë që kërkoi çnjohjen e Kosovës.


Rezultati i zgjedhjeve lokale në Maqedoninë e Veriut, ishte shkas që kryeministrin i këtij shteti, Zoran Zaev, të dorëzojë detyrën e shefit të Qeverisë.

E ky veprim i Zaevit aktivizoi taborin opozitar atje. Subjektet e opozitës, maqedone e shqiptare, me disa deputetë edhe nga mazhoranca, u bënë bashkë, siç thuhet nga ta, për të gjetur rrugë qe sjell stabilitet në shtet.

Fillimisht u raportua se janë siguruar numrat për shumicën e re parlamentare, e më pas u raportua për tërheqje të një deputeti.

Lidhur me këtë, për T7 ka folur Arben Taravari, sekretar gjeneral i Aleancës për Shqiptarët.

Tutje Tavari foli edhe për mbështetjen e Levicës në rrëzimin e kësaj Qeverie, parti kjo e udhëhequr nga Dimitar Apasiev,  me qëndrime të ashpra ndaj Kosovës, e cila kishte kërkuar edhe çnjohjen e saj. Ai tregoi ndër të tjera nëse kjo parti mund të jetë pjesë e qeverisë së re.

E që ka qenë e habitshme bashkimi i shqiptarëve me VMRO’në, e veçanërisht me partinë Levica, e thotë edhe gazetari dhe analisti, Arben Ratkoceri.

Veç tjerash, Ratkoceri tha që për momentin është duke u zhvilluar luftë për numra, pasi që rezultatet janë 60 me 60 deri më tani.

Gjatë ditës, lidhur me situatën e krijuar ka folur para mediave, edhe zëdhënësi i BDI-së, Bujar Osmani.

Ndërkohë kryetari i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski, të dielën ka bërë të ditur që në rast se Zaev nuk do e dorëzon dorëheqjen e tij të hënën, këta të fundit do t’i dorëzojnë nënshkrimet për votim të mocionit të mosbesimit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë