Loading…
Shqiptarët të shtatëmbëdhjetët në botë për nga niveli i inteligjencës
  • 12/11/2018 | 12:00

Shqiptarët të shtatëmbëdhjetët në botë për nga niveli i inteligjencës

Shqiptarët e Kosovës dhe ata të Shqipërisë kanë udhëtuar me kohë për në vendet e tjera të botës, por mund të ketë disa gjëra rreth tyre që nuk i dini.


1.   Eksodi më i madh shqiptar ka ndodhur pas rënies së sistemit komunist në vitin 1991. Mbi 20,000 shqiptarë janë larguar nga Shipëria për në Itali.

2.   Më shumë ka shqiptarë që jetojnë jashtë Kosovës dhe Shqipërisë se sa brenda. 10 milion jetojnë jashtë dhe vetëm pesë million jetojnë në Kosovë dhe Shqipëri.

3.   Vndet më të populluaa me shqiptarë janë: Maqedonia, Italia, Zvicra, Gjermania, Suedia dhe Greqia.

4.   Mbi 100 milion dollarë dërgohen në Kosovë dhe Shqipëri nga refugjatët shqiptarë.

5.   Mbi 500,000 kosovarë punojnë në Zvicër dhe mbi 600,000 shqiptarë punojnë në Greqi.

6.   Shqiptarët renditen të shtatëmbëdhjetët në botë për nga niveli i inteligjencës./zeri

Më të fundit
...
  • 20/02/2019 | 23:35
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë