Loading…

Shqiptari që kishte blerë shtëpinë e Pikasos, dhe kishte tentuar të blejë gazetën ‘The New York Times’

  • 12/06/2019 | 15:31

Shqiptari që kishte blerë shtëpinë e Pikasos, dhe kishte tentuar të blejë gazetën ‘The New York Times’

Ish-mbreti i shqiptarëve, Ahmet Zogu ka dashur të blejë gazetën e famshme londizene ”The New York Time”, por për arsye të paditura nuk ia kanë shitur atij, shkruan Gazeta Metro.


Ai gjatë qëndrimit në Londër ka kërkuar të blejë gazetën “The Times” me në vlerë prej 10 milionë paund. Ndërsa gjatë kohës që kanë qenë në Francë, Ahmet Zogu ka blerë shtëpinë e piktorit të madh, Pablo Picaso.

Ahmet Zogu është një nga personalitetet më të mëdha të historisë moderne shqiptare. Edhe pse për gjysmë shekulli regjim diktatorial e komunist në Shqipëri, shumë fakte për të u shtrembëruan qëllimisht, që ndikuan në imazhin e tij negativ te shumica e shqiptarëve deri më sot.

Atë e përshkruajnë si një figurë kontradiktore dhe mjaft komplekse, duke i ditur vetitë e tij shumë të veçanta, liderishipin por edhe paisonet e tija të rreme që kishte për sportin, konsumimi i 250 cigareve në ditë, apo që flinte shumë pak dhe ishte paranojak ndaj atentateve, që jo rrallë herë ndohën ndaj tij, përgjatë karrieës së tij politike./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë