Loading…

Shqiptarja shpallet ‘Miss New York USA 2019’

  • 11/06/2019 | 21:03

Shqiptarja shpallet ‘Miss New York USA 2019’

Ashtu si çdo vit, New York ka zhvilluar konkursin më të rëndësishëm të bukurisë, Miss New York, transmeton Gazeta Metro.


Në këtë garë ka arritur të triumfojë një shqiptare, i cili la pas shumë vajza të tjera, po aq të bukura raca te tjera nga mbare planeti.

Por, nuk është rastësi që për një për herë të dytë, në një kohë relativisht të shkurtër dy vajza të bukura shqiptare, arrijnë që fitojnë kurorën më të bukurës në metropolin e botës New York City – “Miss New York USA 2019”.

Tre vjet më parë, ishte një shqiptare tjetër një vajzë nga Puka, lindur në Amerikë, Serena Buçaj, e cila kishte fituar kurorën Miss New York USA 2016 dhe ishte ajo që garonte për Amerikën në Miss USA 2016 , për të fituar kurorën e më të bukurës.

Këtë vit është 27-vjeçare e quajtur Florinda Kajtazi me origjinë nga Kosova, që ndonëse jeton gjatë në Yonkers, New York, është ajo që ka fituar kurorën e Miss New York USA 2016 – duke qenë për ketë edicion edhe vajza më e bukur e New York.

Përveç çmimit të madh, të Miss Nju Jorkut, Florinda ka arritur gjithashtu të rrëmbejë edhe çmimin Miss Fotozhenia.

Asaj i u dha çmimi Miss New York nga fituesja e vitit të kaluar, Genise Suero, ku kurora e “Mbretëreshës së Bukurisë”, edhe kësaj radhë shkoi për Bukurin e vajzave shqiptare pikerisht asaj që tani do të shkojë edhe në sfilatën në edicionin e 68 të Miss SHBA, për të ënderruar edhe kuroren e më të bukurës në Amerikë .

Përveç çmimit të madh, të Miss New York, Florinda ka arritur gjithashtu të rrëmbejë edhe çmimin Miss Fotozhenia.

Asaj i u dha çmimi Miss New York nga fituesja e vitit të kaluar, Genise Suero, ku kurora e “Mbretëreshës së Bukurisë”, edhe kësaj radhe shkoi për Bukurin e vajzave shqiptare pikerisht asaj qe tani do te shkoje edhe ne sfilaten në edicionin e 68 të Miss SHBA, për të ënderruar edhe kuroren e më të bukurës në Amerikë .

Ish kongresmeni me origjinë arbëreshe Joe Dioguardi – kryetar i lobit shqiptar në këtë paradë kishte ardhur si çdo vit me Kadillakun e tij të vjetër dhe në veturën e tij, të zbuluar në sedilen e pasme në këmbë duke përshendetur njujorkezet gjatë paraklimit në rrugën “America Avenue” ajo qëndronte krenare duke promovuar bukurin shqiptare duke marrshuar me mijar shqiptar në Paradën kuq e zi për Çamërinë, raporton gazetari kosovarë Beqir Sina nga New York.
.
“Jam shumë krenar që jam shqiptar arbëresh amerikan. Jam shumë i lumtur që jam me ju sot,” citohet të ketë thënë DioGuardi.

Fotografi Aleks Selimaj nga studioja e tij “AlexSelimaj Photografer” i cili ka sjellur në llogarinë e tij në rrjetin social Facebook, një foto të Miss New York – USA 2019, shqiptares Florinda Kajtazi, sjell në vëmendje një artikull u botuar në “New York Times: 21 maj 1911” – ku shkruhet se “Shqimtaret jane racat më të bukura të shqiptarëve në Evropë”.

“Nëse shkoni në Konstandinopojë, do të gjeni se burrat më të mirë, jo vetëm ushtarët, por edhe zyrtarët janë shqiptarë”. New York Times: 21 Maj 1911

“Ata janë raca më e bukur në Evropë, ata janë shumë të bukur, me flokë të errët dhe nganjëherë sytë e tyre janë gri, dhe ecja e tyre është kënaqësi për t’u parë, kështu që vallet e tyre janë kur konkurrojnë dhe janë këngë e valle që sjellin një kënaqësi të veçantë.

Ligjet janë elegancë dhe forcë së bashku Ata janë skocezët në shekullin e shtatëmbëdhjetë

Nëse shkoni në Konstandinopojë, do të gjeni se njerëzit më të mirë, jo vetëm ushtarët, por edhe zyrtarët janë shqiptarë “.

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë