Loading…

Shtatë mëkate vdekjeprurëse, shtatë lexime hyjnore

  • 25/06/2020 | 21:23

Shtatë mëkate vdekjeprurëse, shtatë lexime hyjnore

Mëkatshmëria është në sytë e shikuesit. Të gjithë këta libra dhe autorë janë të bukur, dhe aspak mëkatarë … përveç nëse duan të jenë.


Lexoni më poshtë listën e plotë.

“Shpëtimtari” nga JR Ward Mëkati: Epshi Me një antihero të quajtur Murhder në qendër të hyrjes më të re në serinë e Ward’s Black Dagger Brotherhood, mund ta kishim caktuar këtë në disa mëkate! Por këto vampirë seksi frymëzojnë padyshim më shumë epsh se frikë në lexuesit paranormal të romancës. Në “Shpëtimtari”, Murhder kthehet nga mërgimi në kërkim të shëlbimit, i cili mund të vijë duke ndihmuar Dr. Sarah Watkins, një studiuese biomjekësore që zbuloi disa sekrete të pasigurta për kompaninë e saj. Nxehtësia ndizet në më shumë mënyra se një, dhe së shpejti dyshja zbulon se ajo që reziston tërheqjen së tyre është … vrasja.

“Vdekja e zonjës Westaway” nga Ruth Ware Mëkati: Zemërimi Rezulton se gënjeshtra nuk është një mëkat i vdekshëm , teknikisht, ose ky roman i suspensës në stilin e Agatha Christie, do të ishte një përsosmëri e përsosur për atë kategori, gjithashtu – pasi Harriet “Hal” Westaway është një grua mashtruese, një lexuese e rremë e letrave tarotë që punon në konvikt, në një qytet pushimesh. Kur Hal merr një letër në të cilën thuhet se ajo ka trashëguar një pasuri nga një i afërm i panjohur, ajo është e sigurt që është një gabim — ajo nuk ka ndonjë të afërm të pasur, ose ndonjë të afërm, periudhë, pasi nëna e saj vdiq — por ajo është e lumtur të pozojë si Hal-personi i duhur, për t’i marrë ato para. Por kur ajo shfaqet në vilë të familjes Westaway, ajo shpejt dyshon se ajo mund të jetë targeti, jo mashtruesja. Sekretet familjare fluturojnë fort dhe shpejt ndërsa Westaways të ndryshme luftojnë të pretendojnë pasurinë – dhe dikush është i gatshëm të vrasë për të.

“Duke ndjekur Harry Winstonin” nga Lauren Weisberger Mëkati: koprracia Tre shokë e bëjnë paktin e Ditës së Shën Valentinit për të ndryshuar çdo gjë në jetën e tyre që u peshon më shumë – dhe siç është e përshtatshme për atë kohë të vitit, ajo më së shumti përfshin dashuri. Por secila merr pak më shumë babëzi… Emmy nuk dëshiron vetëm një burrë, por një djalë në çdo port; Adriana po ndiqte disa fejesa dhe një shtëpi në Scarsdale; dhe Leigh, e cila tashmë ka punën e ëndërrave, djalin e ëndërrave dhe apartamentin e ëndrrave, zhvillon një sy endacak poashtu. Sigurisht që këtu ka një mësim për tu mësuar, por në duart e autorit që na solli “Djalli vesh Prada”, të vepruarit në atë mënyrë ka shkëlqim, është argëtim komik.

“Ditari sekret i Lizzie Bennet” nga Bernie Su dhe Kate Rorick Mëkati: Krenaria Për të përfaqësuar krenari, si nuk mund ta zgjidhnim këtë ritregim të lezetshëm të “Krenarisë dhe Paragjykimit”? Ndoshta ju keni qenë të fiksuar në serinë origjinale të internetit që shkoi rreth pesë vjet më parë — dhe nëse thjesht po e zbuloni atë, përgatituni të gllabëroni historinë e Lizzie Bennet, studente e varfër e gradës e mbërthyer që jeton në shtëpi me të motrat, Jane dhe Lydia. Kjo kthesë moderne e gazuar e një klasiku të dashur është një trajtim që do të ishte mëkat të kalohej.

“Nga fillimi” nga Rachel Goodman Mëkati: Grykësia Lillie Turner mendoi se do të shpëtonte ditët e saj duke punuar në darkën e familjes kur u largua nga shtëpia për një jetë të re në Çikago. Por, kur babai i saj e thërret atë në shtëpi, në dukje për shkak të shëndetit të tij, ajo e gjen veten të thithur menjëherë në të kaluarën dhe për më tepër, ajo duhet të hyjë në lokalin e pjekjes dhe të merret me ish-in e saj të bukur, Nikun. A është Lillie një grykësë për ndëshkim, apo janë këta përbërësit për një ndeshje perfekte?

“Shoqëri studentore vajzash” nga Genevieve Sly Crane Mëkati: zilia Sallat e kësaj shoqërie studentore janë përplot me emocione – nevojë, dëshirë, dhimbje, gëzim. Por tregimet e lidhura në këtë koleksion zbulojnë një dëshirë tjetër: zili. Secila motër ka vëmendjen e saj ndaj të tjerëve, duke dëshiruar jetën në dukje të përsosur që t’i tregojnë botës së jashtme… dhe megjithatë edhe më e bukura apo më e njohura në mesin e tyre dëshiron më shumë. Kjo nuk është luftë jastëkësh natën vonë.

“Jeta e synuar” nga Kristin Harmel Mëkati: Përtacia Çfarë ndodh nëse jeta juaj e ëndrrave është më e mirë se ajo juaj e vërtetë? Kate Waithman, e re e ve, është e fejuar për herë të dytë … derisa të fillojë të ketë ëndrra të gjalla për burrin e saj të ndjerë, Patrick. Dhe jo ëndrrat “oh, e mbaj mend atë”, por ëndrra që ndjehen sikur ai është atje, në jetën që do të kishin ndarë nëse ai do të kishte jetuar. Ndërsa Kate jeton gjithnjë e më shumë nga “jeta e saj në gjumë”, duket se Patrick po përpiqet t’i tregojë diçka. Por, a mundet ajo të varet nga kjo ëndërr, nëse është një ëndërr, mjaft e gjatë për të zbuluar çfarë? Ky roman i përzemërt është një përzierje e përsosur e dyerve rrëshqitëse dhe e romancës.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë