Loading…

Shtesat e punonjësve shëndetësor, qeveria merr një vendim

  • 26/01/2022 | 11:18

Shtesat e punonjësve shëndetësor, qeveria merr një vendim

Qeveria e Kosovës ua vazhdon punëtorëve shëndetësorë edhe për gjashtë muaj pagesën prej 10 për qind të pagës bazë, shkruan Gazeta Metro.


Kryeministri Albin Kurti tha në mbledhjen e sotme të Qeverisë së Kosovës, se këto shtesa do të jepen për periudhën janar-qershor 2022 dhe se është vendim në kuadër të mbështetjes së tyre në kuadër të masës 4.1 të Pakos së Ringjalljes Ekonomike.

E ministri i Financave, Hekuran Murati tha para kabinetit qeveritar se kjo pikë duhet vetëm të vazhdohet pasi që ka përfunduar viti fiskal dhe tashmë jemi në një vit të ri fiskal me buxhet të ri.

“Ky vendim bënë vazhdimin e shtesës që kemi miratuar në vitin e kaluar, vetëm se kësaj radhe duhet të vazhdohet pasi që ka përfunduar viti fiskal dhe tani jemi në një vit të ti fiskal me buxhet të ri.

Me këtë propozim-vendim parashihet ndarja e mjeteve, dhe shtesa do të aplikohet deri në këtë periudhë fillimisht apo deri në hyrje në fuqi të Ligjit të Pagave”, tha Murati./gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë