Loading…

Shteti që po trajnon bletët për të identifikuar koronavirusin

  • 06/05/2021 | 17:58

Shteti që po trajnon bletët për të identifikuar koronavirusin

Studiuesit holandezë kanë trajnuar bletët me një nuhatje jashtëzakonisht të mprehtë për të identifikuar mostrat e infektuara me COVID-19, të cilat mund të zvogëlojnë kohën e pritjes për rezultatet e testit në vetëm disa sekonda.


Për të trajnuar bletët, shkencëtarët në laboratorin e hulumtimit bioveterinar në Universitetin Wageningen u dhanë ujë të sheqerosur si shpërblim pasi u treguan atyre mostra të infektuara me virusin korona, raporton Reuters.

Nëse do t’u tregoheshin mostra që nuk ishin të infektuara me COVID-19, bletët nuk do të merrnin një shpërblim.

Rezultatet e provës për COVID-19 priten me orë ose ditë, ndërsa bletët reagojnë menjëherë.

Kjo metodë është gjithashtu shumë e lirë, gjë që potencialisht e bën atë shumë të dobishme për vendet ku testet kryhen shumë rrallë, thanë shkencëtarët.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë