Loading…

Shumë gjumë: 6 arsye pse shumica e njerëzve shtojnë peshë në dimër

  • 06/12/2021 | 20:29

Shumë gjumë: 6 arsye pse shumica e njerëzve shtojnë peshë në dimër

Shumë persona shtojnë mesatarisht dy kilogramë e gjysmë deri në tre kilogramë e gjysmë gjatë dimrit, shkruan Gazeta Metro.


Mund të habiteni pak nga ky shpjegim, por sipas hulumtimeve të Universitetit të Exeter-it, biologjia jonë thjesht ka pranuar dëshirën për konsum më të madh të ushqimit në muajt e dimrit.

Më poshtë ju sjellim gjashtë shpjegime pse shtoni peshë gjatë dimrit:

1. Shumë gjumë

Kur dielli shkëlqen në verë dhe ajri është i ngrohtë, është shumë më e lehtë të hidhesh nga shtrati dhe të jesh produktiv. Gjatë muajve të ftohtë të dimrit, dielli perëndon që në orën 16:00 dhe gjithçka që duam ndonjëherë është të qëndrojmë në shtrat dhe në ngrohtësinë e shtëpisë. Nëse edhe ju e keni këtë problem, ka një zgjidhje! “Konsideroni blerjen e rrobave të duhura dimërore që do të jeni rehat t’i vishni jashtë për t’u ngritur dhe për të vrapuar,” këshillon Isabel Smith, dietologe dhe themeluese e Isabel Smith Nutrition.

2. Moti më i ftohtë

Duke vazhduar me shpjegimin e mëparshëm, moti më i ftohtë dekurajon shumë njerëz që të vazhdojnë me aktivitetet dhe rutinat e tyre. “Unë mendoj se njerëzit luftojnë kryesisht sepse nuk janë aq jashtë. Ata humbasin rutinën e tyre verore të vrapimit ose tenisit ose prishin rutinën e tyre të ecjes në parqe,” thotë Smith.

3. Metabolizmi përshpejtohet

Ndërsa kjo mund të duket si një gjë pozitive, një kërcim në metabolizmin tonë në fakt mund të çojë në shtim në peshë në vend të djegies së yndyrës, veçanërisht nëse nuk jemi të kujdesshëm. Sipas një studimi nga Universiteti i Mastrihtit në Holandë, metabolizmi ynë përshpejtohet duke u përpjekur të djegim më shumë energji që do të na ndihmojë të mbajmë temperaturën e trupit, ose të na mbajë ngrohtë. Me fjalë të tjera, ne kemi nevojë për më shumë ushqim për të përmbushur nevojat e rritura të trupit për energji.

4. Çrregullim emocional sezonal

Është shumë dëshpëruese të kthehesh nga puna pas errësirës. Por nuk është e gjitha në kokën tuaj; Mungesa e dritës së diellit në dimër mund të ketë një ndikim të rëndësishëm në humor dhe shëndet. Disa njerëz zhvillojnë çrregullime emocionale sezonale në dimër. Është një lloj depresioni klinik. Smith këshillon të zgjoheni herët në mëngjes dhe të jeni aktiv për të parandaluar efektet e mungesës së ekspozimit ndaj rrezeve të diellit në mbrëmje.

5. Më shumë ushqime të përzemërta

Festat e fundvitit sjellin me vete shumë argëtim dhe shoqërim me shumë ushqime dhe pije. Është shumë argëtuese në fillim, por deri në Vitin e Ri ndoshta do të mësoheni pak me atë ndjenjën e plogësht që vjen pas ngrënies së tepërt. Natyrisht, në fund të fundit, kjo teprime festash lë gjurmë në peshore. Një studim i botuar në “The New England Journal of Medicine” zbuloi se njerëzit shtojnë mesatarisht gjysmë kile gjatë sezonit të festave.

6. Më pak disponueshmëri e frutave dhe perimeve të freskëta

Në muajt e verës ka më shumë produkte sezonale. Gjatë muajve të dimrit ka më pak furnizim me fruta dhe perime të freskëta. Kjo është arsyeja pse shumë prej nesh do të kërkojnë ushqime të pashëndetshme dhe të përpunuara.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë