Loading…

Shumë pak njerëz e kanë ditur: Kjo lule është mishngrënëse

  • 29/09/2020 | 15:46

Shumë pak njerëz e kanë ditur: Kjo lule është mishngrënëse

Venus flytrap apo Dionaea muscipula, është një lule apo bimë mishngrënëse, që pre e saj janë kryesisht insektet. Ato kjo lule i han me gjethet e saja që i ka me një strukturë të formuar si thepa, shkruan Gazeta Metro. 


Venus flytrap apo Dionaea muscipula është një bimë mishngrënëse, që gjendet në Bregun Lindor të Shteteve të Bashkuara në Karolinën e Veriut dhe Karolinën e Jugut.

Kjo bimë pre e i ka kryesisht insektet dhe arachnids, të cilat i zë me gjethet e saja që i ka me një strukturë kurth të formuar nga pjesa e fundit e secilës prej gjetheve të bimës, të cilat janë të ndërtuara nga qime të vockla të quajtura qime të ndjeshme.

Kur një insekt ose merimangë zvarritet përgjatë gjetheve të lules, prek një qime të saj dhe më pas kurthi përgatitet të mbyllet, duke u mbyllur shpejt vetëm nëse ndodh një kontakt tjetër brenda afro njëzet sekondave.

Më poshtë keni edhe një video të kësaj bime, ku shihet se si i ngrënë ajo insektet. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë