Loading…

Shumë shpejt Rusia dhe Ukraina do të përballen në këtë qytet strategjik

  • 04/07/2022 | 09:31

Shumë shpejt Rusia dhe Ukraina do të përballen në këtë qytet strategjik

Qyteti lindor i Ukrainës, Salvyansk, po bëhet gati të jet arenë e luftimeve ndërmjet ushtrisë ruse dhe asaj ukrainase, transmeton Gazeta Metro.


Të paktën gjashtë persona u vranë dhe 20 u plagosën në Slavyansk, i cili po përgatitet për një sulm rus për të pushtuar qytetin.

Ndërsa lufta po troket në derë, banorët dhe ushtarët po përgatiten për një sulm rus.

“Të gjithë e dinë se do të ketë një betejë të madhe në Slavjansk” tha një ushtar ukrainas për mediat e huaja.

Një ushtar tjetër, i cili me profesion është kontabilist, rreth 23-vjeçar, i cili iu bashkua ushtrisë kur filloi pushtimi rus, tha se forcat ukrainase thjesht nuk kishin armë për të luftuar ushtrinë eprore ruse që po vinte.

“Ne e dimë se çfarë po vjen,” tha ai, shkruan AJB.

Separatistët pro-rusë pushtuan dhe mbajtën nën kontroll këtë qytet për tre muaj në 2014.

Dhjetra zyrtarë dhe gazetarë u morën peng dhe disa nga pengjet u vranë./gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë