Loading…

Si ndodhi vdekja e parë reale në një film?

  • 03/01/2022 | 17:09

Si ndodhi vdekja e parë reale në një film?

Filmat prodhohen duke regjistruar ose filmuar objekte dhe persona të vërteta ose duke përdorur vizatime dhe efekte speciale. Që nga hedhja e parë në treg e një filmi, gjithçka ka qenë befasi, si për shikuesin por edhe për vetë aktorët, e stafin punes të një filmi. Prekja, puthja, gjaku në skena të filmit në fillim kanë qenë tabu, mirëpo me kalimin e viteteve nuk përbejnë përshtypje sa vetë ngjarja e filmit, shkruan Gazeta Metro.


Për shembull homoseksualiteti ishte një fenomen jo i përdorur në filmat europianë dhe hollivudianë që nga vitet 20’,30’,40’ por sugjerohej që ato të jepeshin të koduar, gjë e cila sot nuk ndodh në shumicën e rasteve.

Më poshtë ju sjellim skenën e parë të vrasjes reale në një film:

Kodi i Hollivudit në vitin 1934 thoshte se një vdekje nga të shtënat duhet të filmohet në dy pjesë: e shtëna e qitësit, dhe më pas viktima që bie. Filmi i Sergio Leones “A fistful of dollars” theu këtë rregull në skenat e mëparshme. Kamera është e pozicionuar pas personazhit të Cleant Eastwood, kur ai i qëllon një grupi kundërshtarësh të cilët rrëzohen njëri pas tjetrit. Ky ishte efekti i qitësit, i cili rrit identifikimin e dhunës tek audienca./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë