Loading…

Si reagon trupi ndaj marrjes së pamjaftueshme të vitaminës D?

  • 30/07/2021 | 18:18

Si reagon trupi ndaj marrjes së pamjaftueshme të vitaminës D?

Nëse dëshironi të përmirësoni shëndetin tuaj, mund të duhet të përfshini vitaminën D në dietën tuaj.


Gjatë vitit të kaluar, vitamina D është bërë një temë e rëndësishme dhe studime të shumta tregojnë një lidhje midis niveleve të ulëta të vitaminës D dhe një rreziku në rritje të infeksionit kovid ose zhvillimit të simptomave më serioze të virusit.

Fatkeqësisht, nivelet e pamjaftueshme të vitaminës D prekin më shumë njerëz sesa mund të mendoni. Një studim i botuar në revistën Nutrition Research zbuloi se afërsisht 4,495 nga 4,495 të rritur në Shtetet e Bashkuara kishin mungesë të vitaminës D.

Ju jeni më të ndjeshëm ndaj infeksioneve

Nëse nuk merrni mjaftueshëm vitaminë D, mund të dobësoni përgjigjen tuaj imune.

“Sasi të pamjaftueshme të vitaminës D shoqërohen me një sistem të dobët imunitar”, thotë Heidi Moretti, një konsulente ushqimore në Sovereign Laboratories.

“Kjo ndodh sepse vitamina D është thelbësore për krijimin e ekuilibrit të qelizave T. Ndikon në rritjen e qelizave rregullatore T, të cilat e mbajnë sistemin imunitar të shëndetshëm. Ajo gjithashtu rrit proteina, e cila ndihmon në luftimin e infeksioneve të njohura si kathelicidinë, “tha Moretti për Eat This, Not That.

Mund të ndjeni dhimbje dhe lodhje

Nëse po luftoni me mungesën e energjisë për të kryer detyrat e përditshme që dikur ishin të lehta për ju, mungesa e vitaminës D mund të jetë përgjegjëse.

“Kjo ndodh sepse vitamina D është e përfshirë në shëndetin e kockave dhe forcën e muskujve. Nëse marrim mjaftueshëm vitaminë D, ajo gjithashtu mund të zvogëlojë inflamacionin në ato inde, të cilat mund të qetësojnë dhimbjen dhe në të njëjtën kohë të ulin lodhjen. Vitamina D është rregullatori qendror i shumë hormoneve, kështu që nuk është çudi që njerëzit me një mungesë përfundojnë të ndjehen të lodhur dhe me dhimbje”, shpjegon Moretti.

Probleme kardiovaskulare

Sëmundja e zemrës është shkaku numër një i vdekjeve në botë, dhe marrja e vitaminës D mund të luajë një rol të rëndësishëm në uljen e rrezikut të shfaqjes së problemeve kardiovaskulare.

“Muskuli i zemrës kërkon vitaminë D për të përmirësuar marrjen e elektroliteve”, thotë Moretti.

Në fakt, sipas një përmbledhje të hulumtimit nga 2018 botuar në revistën Hipertensioni Klinik, nivelet e ulëta të vitaminës D shoqërohen me nivele më të larta të hipertensionit, vdekjes nga sëmundjet kardiovaskulare dhe vdekjes nga të gjitha shkaqet.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë