Loading…

Si rrodhën informacionet nga autoritetet për aksionin në veri

  • 14/10/2021 | 20:27

Si rrodhën informacionet nga autoritetet për aksionin në veri

Policia e Kosovës dje ka zhvilluar një aksion në katër komuna të Kosovës përfshirë edhe Mitrovicën Veriore. Drejtori i Policisë, Samedin Mehmeti tha se operacioni ka nisur që një vit dhe shtoi se ka pasur edhe rrjedhje të informacionit, e që janë duke e hetuar. Ekspertët e sigurisë vlerësojnë se intervenimi i Policisë së Kosovës në veri të Mitrovicës ishte legjitim.


Aksioni i Policisë së Kosovës i zhvilluar në datën e 13 tetorit në katër qytete të Kosovës ishte planifikuar për një vit të plotë.

Mirëpo gjatë kësaj periudhe përgatitore, ky institucion dyshon se kishte rrjedhje të informacionit.

Këtë e pohoj vetë i pari i Policisë.

Ndërsa ish-drejtori i Policisë, Rashit Qalaj ka treguar se pse ka ndodhur kjo rrjedhje e informatave.

Ky madje po e vlerëson si të dështuar operacionin, meqë siç thotë Qalaj, operacioni është bazuar në një vlerësim jo adekuat të rrezikut, sidomos në pjesën veriore të vendit.

E Fatmir Çollaku, ekspert i sigurisë pengesën e serbëve lokal kundrejt arrestimit të personave nga Policia e Kosovës e sheh shqetësuese.

Megjithatë këtë intervenim, Çollaku e ka konsideruar si të suksesshëm.

Situata në veri të Mitrovicës tashmë është e qetë, megjithatë gjatë aksionit janë lënduar 10 policë.

Videon e plotë mund ta gjeni duke klikuar:
https://youtu.be/AXUvI_SDrns.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë