Loading…

Si të bëheni si Donald Trump

  • 16/04/2017 | 22:02

Si të bëheni si Donald Trump

Rregulli i parë për të pasur sukses? Të mendosh për gjëra të mëdha. Dhe më pas të ndjekësh instinktin, të flesh pak dhe të hakmerresh për fyerjet.


Janë këto këshillat e manjatit “të keq” që i thotë jo drogës, alkoolit dhe kafesë. Ndërkohë që do të donte një anti-Viagra…

Mendoni për gjëra të mëdha: “Çfarëdo lloj gjëje që të bëni, ‘think big’.” Është rregulli i artë që ka frymëzuar të gjitha arritjet e epokës moderne, që nga qiellgërvishtësit, deri te zbulimet shkencore dhe shpikjet teknologjike”.

Binduni: “Të mësosh të marrësh urdhra është gjë e rëndësishme për lidershipin, sepse para se të jeni një lider, duhet të mësoni të jeni një ndjekës i mirë”.

Pagjumësia: “Jam kaq shumë i dashuruar me punën, saqë fle vetëm 3-4 orë gjatë natës. Mezi pres të ngrihem sërish dhe të shkoj të punoj, sepse dëfrehem shumë”.

Instinkti bazë: “I dëgjoj të gjithë, por në fund vendos unë. Ndiqni instiktin tuaj personal. Pa intuitë do të lodheni shumë për të mbërritur në majë”.

Shkurt: “Në mbledhje mos u zgjasni shumë. Ligjërimi duhet të jetë i shkurtër dhe të mbërrijë menjëherë në temë. Dita ka pak orë: sa më të shpejtë të jemi, aq më shumë gjëra mund të bëjmë”.

Hakmarrja: “Nëse dikush ju fyen, bëjeni të paguajë. Nuk është një këshillë lartësuese, por vjen nga eksperienca. Përndryshe ju marrin për frikacak. Reagoni! Kështu të gjithë do t’a dinë kush jeni, dhe nëse e provojnë, do të gjejnë një kockë të fortë”.

Falas: “Kur shkoj në restorant, sidomos pas shfaqjes ‘The Apprentice’, ha gjithmonë gratis. ‘Z. Trum, ofrojmë ne’, edhe nëse jam i shoqëruar nga 10-15 persona.

JO drogës, alkoolit, kafesë: “Një prej vëllezërve të mi vdiq nga alkoolizmi. Ishte një djalë i pashëm, personalitet i mrekullueshëm. E pashë të shpërbëhej. Nuk kam marë asnjëherë drogë apo alkool. Nuk pi as kafe”.

I pasur, jo lakmitar: “Përkundër asaj që mendohet, të pasurit nuk janë lakmitarë. Sipërmarrësit duhet të jenë shumë bujarë, për t’u bërë të pasur”.

Martesa: “Njeriu martohet për dashuri. Por martesa është një kontratë, nuk hyn fare dashuria. Nëse dashuria merr fund, mbetet vetëm një ish e hidhëruar. Nuk ka asgjë më të keqe se sa një ish bashkëshorte e hidhëruar. Po të mos kisha bërë marrëveshje paramartesore me Ivanën dhe Marlën, do të isha në trotuar”.

Viagra: “Është fantastike, por nuk kam pasur asnjëherë nevojë. Do të doja një anti-Viagra, me efektin e kundërt. Nuk po mburrem, jam thjesht me fat. Nëse të duhet Viagra, ndoshta je me gruan e gabuar”.

Gratë: “Jini të paturp, të sigurt te vetja, shkëlqyes, shakatarë dhe do të keni gjithë gratë që do të donit të kishit”.

Rrëmuja: “Tavolina ime e punës është e mbushur me letra. Një rrëmujë e vërtet. Por unë e di se ku ndodhet çdo gjë, kështu orientohem. Unë gjithmonë jam i zënë me punë dhe kam vënë re se njerëzit e suksesshëm kanë shumë gjëra mbi tavolinë.”

Fitimtar: “Më pëlqen suksesi. Jam shumë konkurrues. Më pëlqen të fitoj kur studioj, luaj, bëj biznes, politikë”.

Hidhuni: “Mos lini asnjë sekondë për dyshime. Kur mendoni: ‘Nuk jam i sigurt që mund ta bëj’, transformojeni në: “Do të ndjehem i madh kur ta kem bërë!”

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë