Loading…

Si të bini në gjumë kur hunda juaj është e zënë?

  • 14/10/2021 | 09:14

Si të bini në gjumë kur hunda juaj është e zënë?

Një hundë e zënë mund ta vështirësojë gjumin. Alergjitë, infeksionet e frymëmarrjes si ftohjet apo edhe zbaticat e acidit mund të jenë shkaku, edhe pse kjo gjendje mund të ndodhë pa një shkak të qartë.

“Më shpesh, hunda bllokohet pasi enët e gjakut brenda saj fryhen, gjë që shkakton akumulimin e lëngjeve të tepërta në indet e hundës. Ky ënjtje e indeve çon në kongjestion të hundës. Frymëmarrja përmes hundës vjen natyrshëm, dhe kur duhet të marrim frymë përmes gojës, veçanërisht gjatë gjumit, ato thahen”, thotë osteopati Den Ngo.

Ai vëren se kongjestioni i hundës ndodh edhe me simptoma të tjera që e bëjnë më të vështirë të bjerë në gjumë, dhe që përfshin presionin e sinusit, dhimbjen e kokës, kollën dhe dhimbjen në veshë.

Kapsllëku gjithashtu ndodh me infeksione të tilla si gripi dhe ftohjet, dhe shpesh shkaktohet nga alergjitë. Ndonjëherë mund të shoqërohet me shtatzëninë, si një efekt anësor.

Ka disa mënyra për të zvogëluar këtë thatësi dhe për të siguruar gjumë më të mirë edhe me hundë të zënë.

Fjetja me shpinë është opsioni më i mirë kur bllokohet hunda. Shtrirë në anën tuaj mund të bllokojë njërën ose të dy zgavrat e hundës.

Situata si kjo, mund të ndihmojë duke shtuar një jastëk tjetër nën kokë. Ajri i lagësht në dhomën e gjumit gjithashtu do të ndihmojë.

Gjithashtu, një dush i nxehtë para gjumit dhe vendosja e një peshqiri të ngrohtë mbi ballin dhe sinuset do të lehtësojë shqetësimin tuaj.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë