Loading…

Si të dalloni kur kolla juaj mund të jetë një shenjë e hershme e kancerit të mushkërive

  • 05/08/2022 | 12:14

Si të dalloni kur kolla juaj mund të jetë një shenjë e hershme e kancerit të mushkërive

Nuk mund të ndaloni kollitjen? Mos e injoroni, thonë ekspertët, mund të jetë një shenjë e hershme e kancerit të mushkërive.


NHS ka nisur një fushatë duke u bërë thirrje njerëzve të dinë shenjat dhe simptomat e kancerit të mushkërive dhe të kërkojnë ndihmë nga mjeku i tyre i përgjithshëm sa më shpejt të jetë e mundur nëse kanë shqetësime shëndetësore.

Statistikat sugjerojnë se njerëzit në rrezik të kancerit të mushkërive mund të mos vijnë përpara për kujdesin që u nevojitet, pavarësisht se është kanceri më i madh vrasës në Angli.

Sëmundja është shumë më e trajtueshme nëse kapet në fazat e hershme.

Fushata “Help Us To Help You” ka për qëllim të arrijë njerëzit që janë në rrezik të veçantë për të injoruar simptomat, duke përfshirë moshën mbi 60 vjeç dhe ata me prejardhje më të klasës punëtore që mund të hezitojnë të kontaktojnë mjekun e tyre.

Shenjat kryesore për t’u kujdesur janë një kollë që nuk do të largohet pas dy deri në tre javë, si dhe gulçim i vazhdueshëm.

Simptoma të tjera përfshijnë infeksione të përsëritura të gjoksit, kollë me gjak, lodhje të vazhdueshme dhe humbje peshe të pashpjegueshme.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë