Loading…

Si të dilni në takime përsëri pas një ndarjeje?

  • 30/07/2021 | 12:10

Si të dilni në takime përsëri pas një ndarjeje?

Në një artikull të gazetës “The Independent” janë ndarë disa këshilla për ata që duan të dalin në takime përsëri pas një ndarjeje.


Bëni një plan dhe filloni ngadalë

“Unë sugjeroj që klientët e mi të fillojnë ngadalë, duke shkuar për një pije ose kafe që nuk zgjat më shumë se një orë ose dy. Nëse moti lejon, një piknik ose udhëtim me biçikletë mund të jetë një mënyrë e shkëlqyeshme për të vazhduar kiminë ”, thotë Charisse Cooke, terapiste e marrëdhënieve.

Kam harruar se si!

Nuk keni ide se si ta paraqisni ‘veten tuaj më të mirë’ tani?

Shumë njerëz natyrisht do të ndihen jashtë praktikës me takimet, dhe kjo është në rregull.

“Mos harroni, është vetëm një takim mes dy njerëzve. Dije se je më se e mjaftueshme, dhe thjesht duke qenë vetja jote autentike – harro se si duket ‘më së miri’, sepse kjo është shumë presion në vetvete.

Dil nga koka jote

Por, çfarë nëse e kaloni gjithë kohën duke u shqetësuar për atë që ata po mendojnë, ose çfarë të thonë tjetër?

“Një nga mënyrat më të mira për të dalë nga koka juaj, është të përqendroheni te personi para jush dhe të qëndroni të pranishëm,” thotë Ryan.

Hiqni presionin

Presioni për të gjetur dikë shpejt mund të rritet. Të gjithë kemi momente të dëshpërimit (jemi vetëm njerëz!) Por mbajtja e një perspektive të shëndetshme është diçka për të cilën mund të punojmë. “Hiqni presionin duke parë çdo takim si një takim të njerëzve të rinj dhe duke fituar përvoja, sesa një intervistë për partnerin tuaj të fundit romantik. Quhet ‘takim’ për një arsye ”, thotë Ryan.

Çfarë dua vërtet?

Pandemia mund të ketë dhënë një shans për të qartësuar qëllimet dhe vlerat tona, dinamikat e takimeve që me të vërtetë nuk funksiononin për ne më parë, dhe atë që ne në të vërtetë duam te një partner.

Ryan sugjeron: «Filloni të jeni të qartë në vlerat tuaja. Punoni në krijimin e kufijve për t’i thënë jo atyre që nuk ju shërbejnë. Nëse jeni të lumtur vetë, kënaqeni me shoqërinë tuaj dhe jetoni një jetë që e doni plot qëllim dhe pasion, nuk ka dyshim se do të tërheqni dikë me mendje dhe do të keni një marrëdhënie të lumtur dhe përmbushëse. Përqendrohuni në ndërtimin e marrëdhënies që keni me veten.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë