Loading…
Si të përzgjedhësh frutat e përkryer: Fermeri me përvojë ndan këshillat më të mira
  • 08/06/2018 | 15:18

Si të përzgjedhësh frutat e përkryer: Fermeri me përvojë ndan këshillat më të mira

Asgjë nuk është freskuese si shija e lëngshme dhe e ëmbël e një shalqiri në një ditë me diell. Megjithatë, një shalqi mund të jetë vetëm po aq i shijshëm sa ndonjë që e zgjedhni në dyqan.


Ju mund të mendoni se zgjedhja e një shalqiri të mirë i takon rastësisë, por në të vërtetë ka disa mënyra për të vënë re një shalqi të mirë.

Për më tepër, në kem mbledhur këshillat më të mira për të zgjedhur frutat e tjera.

Si të vëresh shalqirin perfekt: Pjesa e bardhë e saj:

Kur të shikoni shalqinjtë, gjëja që mund të vëreni janë ato pjesët e bardha në to. Megjithatë, ato janë krejtësisht natyrale. Pjesa e bardhë është si rezultat i kontaktit të shalqirit me tokën. Edhe pse çdo shalqi ka një pjesë të bardhë, shalqinjtë më të mirë i kanë ato pjesë me ngjyrë të verdhë-krem ose madje edhe me ngjyrë të vërdhë-të portokallt. Shko për të artën.

Mëmbrana

Mëmbrana e një shalqiri është indikacion se lulen e saj e kanë prekur bletët shumëherë. Sa më shumë të jetë polenizuar, aq më i ëmbël do të jetë shalqiri.

Djalë apo vajzë?

Ju mund të mos e keni ditur këtë, por edhe shalqinjtë kanë gjini. Shalqinjtë djem janë më të gjatë, ndërsa shalqinjtë vajza janë më rrumbullake dhe të gjera. Shalqinjtë djem kanë më shumë ujë, ndërsa shalqinjtë vajza janë më të ëmbla.

Madhësia

Mendja e shëndosh mund të na thotë se sa me e madhe më e mirë. Por, nuk është ky rasti me shalqinjtë. Shalqinjtë më të mirë janë ata me madhësi mesatare. Pra, mos shkoni për ata më të mëdhenjt por as për ata më të vegjëlit. Madhësia ka rëndësi. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë