Loading…

Si të qetësoni dhimbjen dhe enjtjen e mishrave të dhëmbëve

  • 23/01/2023 | 21:23

Si të qetësoni dhimbjen dhe enjtjen e mishrave të dhëmbëve

A keni përjetuar ndonjëherë dhimbjen dhe sikletin e daljes së dhëmbëve të pjekurisë? Luhatja e hormoneve, skuqja dhe fryrja e mishrave të dhëmbëve, enjtja e tyre mund të shkaktojë jo pak shqetësim, ndaj më poshtë të gjithë përbërësit natyralë që do të qetësojnë dhimbjen.


Kompresa të ftohta

Për të qetësuar enjtjen Medical News Today rekomandon përdorimin e kompresave të ftohta. Mund ta mbani për rreth 15 minuta dhe ta përsërisni këtë gjë disa herë në ditë.

Qese çaji

Dr. Brite rekomandon përdorimin e një qese çaj në zonën e prekur. Acidi tanik i çajit dhe vetitë e tij anti-inflamatore ndihmojnë në zvogëlimin e ënjtjes.

Ujë i kripur

Uji i kripur mund të vrasë çdo bakter që mund të jetë shkaku i ënjtjes. Miksoni 1 lugë çaji kripë me 8 ounces ujë të ngrohtë.

Vaj karafil është një analgjezik natyral. Përzieni 2 pika vaj karafil me 1 lugë gjelle vaj kokosit dhe lyeni mishrat e dhembeve.

Qepë

Lëngu i papërpunuar i qepes gjithashtu duket se ka cilësi anestetike dhe antibakteriale sipas Medical Neës Today. Vendosni një copë qepë të papërpunuar në gojën tuaj në anën që po përjetoni dhimbjen.

Ekstrakt vanilje

Absolute Dental ofron një zgjidhje të ëmbël . Ekstrakti i vaniljes gjithashtu do të qetesoje fryrjen e mishrave te dhembeve.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë