Loading…

Si të uroni Vitin e Ri në gjuhë të ndryshme

  • 01/01/2017 | 00:26

Si të uroni Vitin e Ri në gjuhë të ndryshme

Njerëzit nga disa vende të botës tashmë kanë bërë urimet e tyre për Vitin e Ri, ndërsa vende tjera pritet së shpejti që të bëjnë urimet.


Çka nëse ju ndodh që të festoni Vitin e Ri në një aheng ku ka mysafirë nga vende të ndryshme të botës, atëherë do të keni vështirësi që t’i thoni urimin në gjuhën e tyre.

Në vijim po ju tregojmë se si të thoni “Urime Vitin e Ri” në disa nga gjuhët e huaja.

Kinezisht (mandarine) – Xin Nian Kuai Le
Kinezisht (kantoneze) – San Nin Fai Lok
Çekisht – Sťastný nový rok
Danisht – Godt nytår
Gjuhë holandeze – Gelukkig nieuwjaar
Finlandisht – Hyvää uutta vuotta
Frëngjisht – Bonne année
Gjermanisht – Frohes neues Jahr
Italisht – Felice anno nuovo
Japonisht (para mesnate) -良いお年を – Yoi otoshi o
Japonisht (pas mesnate) – 明けましておめでとうございます – Akemashite omedetou gozaimasu
Gjuhë norvegjeze – Godt nytt år
Polonisht – Szczesliwego Nowego Roku
Portugalisht – Feliz Ano Novo
Rusisht – S novym godom
Spanjisht – Feliz año nuevo
Suedisht – Gott nytt år
Gjuha uellsiane – Blwyddyn Newydd Dda

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë