Loading…

Si t’i riktheheni rutinës suaj të gjumit pas një kohe çrregullimi

  • 05/12/2019 | 23:29

Si t’i riktheheni rutinës suaj të gjumit pas një kohe çrregullimi

Gjatë sezonit të festave është e zakonshme që edhe rutina më e shëndetshme e gjumit të ndërpritet nga festimet e natës vonë me miqtë dhe familjen, transmeton Gazeta Metro.


Nëse jeni duke shkuar në shtrat më vonë se zakonisht, këto këshilla do t’ju ndihmojnë të merrni sa duhet mjaftueshëm për t’u ndier mirë të pushuar.

Pas një dite të ngarkuar, është e rëndësishme t’i jepni trupit tuaj kohë të pushojë përpara shtratit. Zhvendosuni në modalitetin e gjumit me një aktivitet qetësues, siç është dëgjimi i muzikës qetësuese ose të bëni banjë.

Përveç kësaj, dritat e ndezura duhet t’i fikni, si dhe pajisjet e teknologjisë të cilat lëshojnë drita blu mund ta bëjë më të vështirë për të rënë në gjumë.

Pijet alkoolike dhe ushqimet pikante, të yndyrshme ose të skuqura mund të prishë gjumin gjatë natës.

Ndiqni kohën tuaj të zakonshme të zgjimit. Edhe nëse nuk keni bërë shumë gjumë, rezistoni ndaj kërkesës për të shtypur përgjumjen. Këto minuta shtesë në shtrat nuk janë restauruese dhe zgjimi kur alarmi juaj zakonisht fiket mund të ju ndihmojë të riktheheni në rrugën e duhur me rutinën tuaj të zakonshme të gjumit. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë