Loading…

Si u përplas një nëndetëse e marinës amerikane me vlerë 3 miliardë dollarë një mal nënujor?

  • 06/12/2021 | 13:23

Si u përplas një nëndetëse e marinës amerikane me vlerë 3 miliardë dollarë një mal nënujor?

Disa nëndetëse e quajnë USS Connecticut makina sportive luksoze e nëndetëseve. Është një pjesë e pajisjeve ushtarake amerikane prej 3 miliardë dollarësh që është e shpejtë dhe e pajisur me pajisjet më të fundit elektronike të disponueshme vetëm kur çmimi nuk merret parasysh, transmeton Gazeta Metro.


Por pavarësisht kostos së lartë dhe teknologjisë së saj të sofistikuar, Marina e Shteteve të Bashkuara thotë se nëndetësja sulmuese me energji bërthamore e klasës Seaëolf u përplas në një mal nënujor në Paqësor më 2 tetor.

Pentagoni nuk ka publikuar detaje për dëmtimin e shkaktuar nga anija dhe as për sa kohë mund të jetë jashtë veprimit në një rajon që, me rritjen e marinës kineze, po sheh kërkesa në rritje për flotën amerikane.

Oficeri komandues, Cmdr. Cameron Aljilani, u lirua nga detyra, si dhe zyrtari ekzekutiv, Lt. cmdr. Patrick Cashin dhe shefi i varkës, Master Shefi Teknik i Sonarëve Cory Rodgers.

Mjedisi nënujor është i pafalshëm dhe edhe gabimet e vogla mund të kenë pasoja të mëdha.

“Nëndetësia është e vështirë, është vërtet e vështirë. Jo çdo gjë shkon siç duhet gjatë gjithë kohës,” tha Thomas Shugart, i cili kaloi më shumë se 11 vjet në nëndetëset amerikane, duke përfshirë komandimin e një nëndetëseje sulmuese./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë