Loading…

Simite shtëpie me gjalpë: Kush i provon njëherë, më nuk do të blejë bukë

  • 04/11/2021 | 13:20

Simite shtëpie me gjalpë: Kush i provon njëherë, më nuk do të blejë bukë

Të buta, të shijshme dhe të ngrohta – ideale për kafjall apo darkë, por edhe për drekë – në vend të bukës.

Përbërësit:

▪ 250 g miell,
▪ 75 g gjalpë,
▪ 1 dl qumësht,
▪ një gotë ajkë,
▪ të verdhë të vezës,
▪ një qese e vogël pluhur për simite,
▪ një lugë e vogël kripë

Përgatitja:

Ngjishni brumin nga të gjithë përbërësit dhe shtrijeni me okllai.

Me gotë apo me dorë bëni simitet.

Lyeni me të bardhët e mbetur të vezës, sipas dëshirës qitni susam, qimon apo fara luledielli dhe piqni në 180 gradë derisa të skuqen.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë