Loading…

Simptoma që tregojnë presionin e ulët të gjakut

  • 26/10/2021 | 16:23

Simptoma që tregojnë presionin e ulët të gjakut

Tensioni i lartë i gjakut mund të shkaktojë shumë probleme shëndetësore, dhe ai i ulët po ashtu mund të jetë i rrezikshëm. Nëse nuk e matni rregullisht presionin e gjakut, mund të mos e dini se është i ulët.

Përqendrimi i ulur

Mbi 90 dhe më e ulët se 60 konsiderohen vlera të ulëta të presionit të gjakut. Shkaqet janë të ndryshme dhe mund të ndryshojnë nga marrja e pamjaftueshme e ujit deri te problemet serioze shëndetësore. Ju gjithashtu do të njihni presionin e ulët të gjakut pa matës nëse përjetoni ndonjë nga këto simptoma:

– Marramendje ose humbje e ekuilibrit

– Mundim

– Lodhje

– Ulje e përqendrimit

– Shikim i turbullt

– Gjendje shoku

Dy simptomat e fundit mund t’i lidhni me probleme të tjera dhe nuk do t’ju shkonte ndërmend se shkaku është presioni dhe nëse ai bie papritur dhe nuk ngrihet përsëri, rrezikoni të bini në një gjendje shoku. Më pas simptomat janë si më poshtë: frymëmarrje e shpejtë, frymëmarrje e cekët, puls i dobët, lëkurë e ftohtë, djersitje e papritur, konfuzion ose çorientim.

Nëse ndjeni ndonjë nga simptomat nga lista, sigurohuni që të konsultoheni me një mjek, pasi mund të jetë një gjendje kërcënuese për jetën, këshillojnë ekspertët.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë