Loading…

Simptomat që zbulojnë nëse keni arteriet e bllokuara

  • 08/10/2021 | 20:41

Simptomat që zbulojnë nëse keni arteriet e bllokuara

Shumë prej nesh kanë pengesë arteriale që në të njëzetat dhe nuk janë në dijeni të asaj që po ndodh derisa të jetë tepër vonë.


Është kritike të njihni treguesit dhe të jeni të kujdesshëm për të vizituar një mjek sa më shpejt të jetë e mundur.

Kjo është një listë e shenjave më të zakonshme të arterieve të bllokuara:

1. Siklet në kofshë ose ije

Arteriet e bllokuara mund të shkaktojnë siklet në këmbë gjatë aktiviteteve të tilla si ecja. Kjo tregon se gjymtyrët tuaja nuk po marrin mjaftueshëm gjak. Shqetësimet e muskujve ose ngërçet në këmbë janë shenja të mundshme. Pozicioni i mpiksjes ose arteries së bllokuar përcakton vendndodhjen e dhimbjes.

2. Dhimbje gjoksi

Ulja e rrjedhjes së gjakut në zemër shkakton shqetësim në gjoks. Shtrëngimi, mpirja, pesha, presioni ose një ndjesi djegieje janë disa nga simptomat. Për shkak se shkaktohet nga ushtrimi fizik ose emocional, njerëzit zakonisht nuk i vënë re këto simptoma.

3. Humbja e përkohshme e shikimit në njërën anë

Sytë dhe truri ynë furnizojnë arteriet karotide. Nëse këto arterie bllokohen, ka një humbje të përkohshme të shikimit ose dëmtim të shikimit në sy. Goditja u shkaktua nga një bllokim i plotë. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të jeni të vetëdijshëm për këtë paralajmërim.

Përveç këtyre tri simptomave kryesore, të cilat janë më të zakonshmet, ka simptoma të tjera shoqëruese: lodhje, marramendje, gulçim, dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës, duar ose këmbë të ftohta, njollë të lëkurës në zonën e dhimbshme.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë