Loading…

Sindroma e ‘zemrës së thyer’ në rritje gjatë 15 viteve të fundit, sipas një studimi

  • 19/10/2021 | 17:13

Sindroma e ‘zemrës së thyer’ në rritje gjatë 15 viteve të fundit, sipas një studimi

Numri i amerikanëve të diagnostikuar me sindromën “Zemra e thyer” është rritur në mënyrë të vazhdueshme në 15 vitet e fundit, me shumicën dërrmuese gra, zbulon studimi i ri i botuar në revistën e Shoqatës Amerikane të Zemrës.

Gjendja, të cilën mjekët e quajnë kardiomiopati stresi, duket e ngjashme me një sulm në zemër, me simptoma të tilla si dhimbje gjoksi dhe gulçim. Por shkaku i tij është krejtësisht i ndryshëm.

Ekspertët besojnë se sindroma e “zemrës së thyer” pasqyron një dobësi të përkohshme në muskulin e zemrës për shkak të një rritjeje të hormoneve të stresit.

Gjendja mori pseudonimin e saj sepse mund të lindë brenda disa ditësh nga një ngjarje e vështirë emocionale, si vdekja e një të dashur ose divorci. Por situata të tjera stresuese, nga një aksident trafiku deri te kryerja e operacionit, gjithashtu mund të jenë shkaktarë, transmeton Klankosova.tv

Shumica e njerëzve shërohen plotësisht nga kjo lloj sëmundje, por në raste të rralla mund të jetë fatale.

Duke përdorur një bazë të dhënash federale që gjurmon shtrimet në spital, studiuesit zbuluan mbi 135 mijë raste të dokumentuara të kardiomiopatisë së stresit midis vitit 2006 dhe 2017. Dhe kjo shifër u rrit në mënyrë të qëndrueshme me kalimin e kohës, veçanërisht në mesin e grave të moshës 50 deri në 74 vjeç.

Se pse pikërisht gratë mbajnë barrën më të madhe të kardiomiopatisë është e paqartë, tha Cheng, por menopauza mendohet të luajë një rol.

Askush nuk është i sigurt se si të parandalojë sindromën e zemrës së thyer dhe përsëri për fat të mirë, duket se shumica e njerëzve nuk kanë episode të përsëritura.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë