Loading…
Sinjale të çuditshme po vijnë nga një galaktikë
  • 12/01/2019 | 10:24

Sinjale të çuditshme po vijnë nga një galaktikë

Shkencëtarët kanë raportuar se po marrin një sërë sinjalesh të radios nga thellësia në hapësirë.

Përderisa sinjalet e radios nga hapësira e thellë janë zbuluar më parë, është vetëm hera e dytë që një sinjal i tillë radioje është përsëritur.

Shkencëtarët pohojnë se zbulimi ofron një mundësi për të kuptuar më në fund se nga mund të vijë sinjali. Deri tani, ka pasur spekulime vetëm për origjinën e tyre, siç janë yjet shpërthyese në transmetimet e jashtme, pasi dëshmia ka qenë në mëdyshje.

Sinjalet më të fundit zgjasin vetëm një milisekonda secili, sipas “The Independent”, por secili prej tyre përplaset nëpër galaktikë me të njëjtën sasi të energjisë që prodhon dielli në 12 muaj.

Shkencëtarët kanë zbuluar një nga këto shpërthime të përsëritura gjashtë herë, çdo herë nga i njëjti vend.

Ndërkohë, shkencëtarët po punojnë në një pajisje ende më të sofistikuar për të arritur të dërgojnë sinjale të ngjashme.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë