Loading…

Sipas shkencës ka tri lloje të orgazmës femërore: Ortek, vullkan dhe me valë

  • 15/08/2022 | 20:40

Sipas shkencës ka tri lloje të orgazmës femërore: Ortek, vullkan dhe me valë

Orgazma femërore është një proces i ndërlikuar dhe hulumtimet e reja tregojnë se gratë në fakt përjetojnë tri lloje të ndryshme orgazmash.


Studimi i kryer nga James Pfaus, profesor i neuroshkencës në Universitetin Charles në Pragë, zbuloi se orgazma e parë është ajo që ata e kanë përkufizuar si ortek, tjetra vullkan dhe ajo që quhet valë.

Studimi zbuloi se në orgazmë orteku tensioni fillimisht është më i lartë dhe shkon duke u ulur.

Një orgazmë vullkani paraqet një tension të qëndrueshëm, i cili shpërthen në fund.

Ndërkaq, orgazma me valë është me më shumë valë tensioni, shkruan The Independent.

Për të zbuluar llojet e ndryshme të orgazmave, Pfaus u kërkoi 54 grave të përdornin një vibrator të lidhur me Bluetooth të quajtur “Luanesha”.

Studimi zbuloi se vala ishte lloji më i zakonshëm i orgazmës së përjetuar nga pjesëmarrëset e studimit.

Në total, 11 gra përjetuan orgazmën e vullkanit, 17 përjetuan një orgazëm orteku dhe 26 përjetuan orgazmën me valë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë