Loading…

Situata në Veri, Hill: Kosova dhe Serbia t’i kthehen dialogut

  • 29/05/2023 | 23:32

Situata në Veri, Hill: Kosova dhe Serbia t’i kthehen dialogut

Christopher Hill, ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Beograd, ka kërkuar nga Kosova dhe Serbia që t’i kthehen tryezës ë bisedimeve.


Kështu, Hill kërkoi që Kosova dhe Serbia të përmbahen nga veprimet të cilat çojnë në dhunë.

Në një deklaratë me shkrim për agjencinë e lajmeve serbe, Tanjug, Hill ka  shtuar se për këtë duhet urgjentisht të fokusohen liderët e të dyja palëve.

Siç ka treguar Hill ka pasur kontakte me presidentin serb, Aleksnadër Vuçiq, ku temë diskutimi ka qenë situata e tensionuar në Veriun e Kosovës

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë