Loading…

“S’ka as EUROPOL e INTERPOL për Kosovën, pa avancim në dialogun me Serbinë”

  • 03/10/2022 | 09:01

“S’ka as EUROPOL e INTERPOL për Kosovën, pa avancim në dialogun me Serbinë”

Ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj në një intervistë për Ekonomia Online tha se pa avancim të dialogut në Bruksel, nuk do të ketë shans që Kosova të anëtarësohet në EUROPL e INTERPOL.


Ngase sipas tij, kjo është çështje politike e që do të duhej të ishte çështje e sigurisë.

“Çështja e anëtarësimit në INTERPOL dhe EUROPOL është më shumë çështje politike. Ju po e shihni që ka disa vjet që nuk është dukë u diskutuar për këtë punë”.

“Pa një avancim të dialogut në Bruksel nuk mendoj që do të kemi ndonjë shans që Kosova të anëtarësohet më shpejt në INTEPOL dhe EUROPOL e cila është çështje politike e që do të duhej të ishte çështje e sigurisë”, tha Qalaj.

Ndërsa sa i përket çështjes së aksioneve të policisë, Qalaj tha se është mirë që arrestimet të kryhet pa bërë zhurmë, në mënyrë që organet përgjegjëse të merren me rastin.

Ish-drejtori Qalaj theksoi se ndikimi politik nga Ministria e Punëve të Brendshme në Polici është 100%.

“Çështja e aksioneve spektakolare ose jo nuk mund të them. Është mirë që arrestimet të kryhen pa bujë mirëpo të kenë fakte të kenë dëshmi dhe normalisht që këto raste pastaj të shkojnë në organet përgjegjëse dhe të marrin dënimin ashtu siç parashihet me kodin penal”.

“Unë mendoj që ka nevojë që institucionet e sigurisë të jenë më efikas në mënyrë që të kemi sa më pak korrupsion dhe krim të organizuar në vend”.

“Nëse flasim për çështjet e ndikimeve politike ndaj arrestimeve nuk besoj ose nuk do të duhet të kishte. Mirëpo ndikimi politik sidomos i ministrisë në polici është 100%”.

Rekomandime
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë