Loading…

Skender Hyseni shkeli ligjin para një viti se nuk suspendoi sekretarin e tij

  • 10/02/2017 | 08:22

Skender Hyseni shkeli ligjin para një viti se nuk suspendoi sekretarin e tij

Afro një vit drejtori i sapoemëruar i Agjencisë Kosovare të Inteligjencës (AKI), Driton Gashi, ka punuar me aktakuzë pa ia prishur askush rehatinë në pozitën e sekretarit të Ministrisë së Punëve të Brendshme (MPB).


Ministri Skënder Hyseni, edhe pse ishte njoftuar se në maj të vitit të kaluar Gashi ishte akuzuar nga Prokuroria për keqpërdorim të detyrës zyrtare, nuk kishte ndërmarrë masa për pezullimin e tij nga puna, ashtu siç e parasheh Ligji për shërbyesit civilë, shkruan sot Koha Ditore.

Mosrespektimi i ligjit nga ministri, sipas punonjësit të MPB-së, Luan Ismajli, i cili njëherësh është edhe palë e dëmtuar në aktakuzën kundër Gashit, ka krijuar edhe mundësinë e ndikimit në tërheqjen e aktakuzës nga Prokuroria.

Ai ka thënë për “Kohën Ditore” se e ka njoftuar edhe vetë personalisht ministrin për aktakuzën ndaj Gashit, e po ashtu edhe për keqpërdorimet e tjera në MPB, për të cilat po pretendon se prapa tyre qëndron Gashi.

Kreu i AKI-së u emërua në këtë pozitë të mërkurën nga presidenti Hashim Thaçi dhe nga kryeministri Isa Mustafa. Shtatë ditë para emërimit të tij, pra më 1 shkurt të këtij muaji, Prokuroria Themelore e Prishtinës është tërhequr nga aktakuza.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë