Loading…

Skllavëria moderne: 6 vendet që i shfrytëzojnë më shumë njerëzit

  • 23/01/2019 | 22:21

Skllavëria moderne: 6 vendet që i shfrytëzojnë më shumë njerëzit

Skllavëria, nuk është pjesë e historisë së kaluarës, por në shumë forma është ende e pranishme në mesin e popullatës botërore.

Një raport i kohëve të fundit nga Fondacioni Walk Free, një organizatë për të drejtat e njeriut, vlerësoi se 35.8 milionë njerëz janë skllevër në mbarë botën. Në këtë artikull po ju paraqesim 6 vendet që i shfrytëzon më shumë njerëzit.

India
India është vendi i dytë në botë për numrin e popullsisë, por rezulton se ajo ka numrin më të madh të banorëve që jetojnë në kushte të skllavërisë moderne. 14.3 milionë skllevër, India paraqitet e para në listë dhe më pas ndiqet nga Kina. Përhapja e skllavërisë në Indi,  vjen kryesisht për shkak të varësisë së ekonomisë dhe punës së pakualifikuar.

Kina
Këtu skllavëria arrin në 3.2 milionë njerëz. Kjo shifër e lartë mund të lidhet pjesërisht me faktin se Kina është vendi më i populluar në botë, me mbi 1.3 miliardë banorë. Megjithatë, në Shtetet e Bashkuara, vendi i tretë më i populluar në botë, ka pak më shumë se 60,000 njerëz që jetojnë në kushtet ë skllavërisë moderne, sipas Walk Free Foundation. Modernizimi i shpejtë i Kinës dhe urbanizimi i kombinuar me flukse të mëdha migratore kombëtare do të ishin nën skllavërimin e shumë njerëzve, veçanërisht në sektorin e ndërtimit dhe minierave.

Pakistani
2.1 milionë  njerëz jetojnë këtu në skllavëri, rreth 1% e popullsisë së Pakistanit. Forma më e zakonshme është skllavëria e borxhit, një teknikë e përdorur shpesh nga punëdhënësit. Nëse punëtorët rritin më tej borxhet e tyre, anëtarët e tjerë të familjes shpesh detyrohen ta ndihmojnë punëdhënësin falas. Sipas Fondacionit Walk Free, ka rreth 10 milionë fëmijë që punojnë në Pakistan.

Uzbekistani
Rreth 4% e të gjithë njerëzve në Uzbekistan jetojnë  në kushtet e skllavërisë moderne, pothuajse përqindja më e lartë në botë, me më shumë se një milion njerëz të detyruar të mbledhin pambuk për dy muaj çdo vit. Pavarësisht nga një rënie në prodhimin e pambukut në vitet e fundit dhe një rënie në çmimet botërore,  ekspertët  parashikojnë rritje të fortë në ekonominë e vendit.

Rusia
Rusia është një nga pesë vendet në botë me më shumë se një milion njerëz që jetojnë si skllevër modernë, sipas Walk Free Foundation. Midis këtyre punëtorëve të lindur në vendet e ish-Bashkimit Sovjetik, gjithashtu gratë dhe fëmijët,  janë viktima të trafikimit të seksit. Fondacioni është gjithashtu mjaft kritik ndaj reagimit të qeverisë ruse ndaj problemit dhe vë në dukje se korrupsioni i shfrenuar në zbatimin e ligjit rrit dobësinë e rusëve që jetojnë në kushte të skllavërisë moderne.

Nigeria
Vendi afrikan ka 834.200 njerëz të rënë në skllavëri. Nigeria nuk vuan nga lufta dhe trazirat civile aq shumë sa vendet e tjera afrikane. Megjithatë, vendi ende lufton me skllavërinë moderne. Rreth një në 200 njerëz jeton në një gjendje skllavërie, një nga normat më të larta në botë. Qeveria nigeriane është ajo që përgjigjet më mirë ndaj problemit. Nigeria ishte një nga 8 vendet Sub-Sahariane, me një buxhet të qartë – 11.9 milion dollarë. Ky ishte gjithashtu buxheti më i madh rajonal, i cili ndoshta ndihmoi qeverinë e Nigerisë për të marrë vlerësimin më të mirë të indeksit midis vendeve afrikane për reagimin e saj ndaj skllavërisë për financimin e përgjigjeve ndaj trafikimit të qenieve njerëzore.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë