Loading…

Sllovakia do të hyjë në bllokim dyjavor

  • 24/11/2021 | 23:45

Sllovakia do të hyjë në bllokim dyjavor

Sllovakia do të kufizojë lirinë e lëvizjes si pjesë e një bllokimi dyjavor në një përpjekje për ta frenuar rritjen e shpejtë të rasteve me COVID-19, ka thënë qeveria.


Sllovakët do të lejohen që të lëvizin për të shkuar në punë, shkollë, për të bërë blerjet esenciale apo për vizita mjekësore.

Situata do të rivlerësohet pas dhjetë ditësh, edhe pse çfarëdo lehtësimi i kufizimeve do të vlejë vetëm për personat e vaksinuar plotësisht.

Vendimi për të kthyer bllokimin vjen pasi qeveria më herët gjatë javës kishte vendosur kufizime të reja dhe shumë më të ashpra për personat e pavaksinuar në një përpjekje për të nxitur vaksinimin.

Sllovakia ka shkallën e tretë më të ulët të vaksinimit në Bashkimin Europian. Më pak se 50 % e popullsisë prej 5.5 milionë banorësh është vaksinuar, derisa shumica e të hospitalizuarve janë të pavaksinuar.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë