Loading…

Snapchat, i pasigurtë

  • 22/11/2016 | 11:58

Snapchat, i pasigurtë

Aplikacionet kryesore të  komunikimit online, duke përfshirë Snapchati dhe Skype, nuk po munden të sigurojnë të dhënat e përdoruesëve, ku po rrezikohet mbrojta e të drejtave  të njëriut, ka bërë të ditur Amnesty International.

Në një raport të lëshuar dje, kjo organizatë ka renditur kompanitë tekonologjike të cilat mbrojnë privatësinë dhe liritë e shprehjes të përdoruesëve në të gjithë mesazhet që shkembejnë.

Rapoti i Amnesty International ka vlërsuar 11 kompani të këtyre aplikacioneve online qe përdoren shumë për komunikim online.

apps

Në këtë raport janë përfshirë Facebook, Apple dhe Google. Gjithashtu kjo kompani ka kërkuar raporte nga çdo kompani rreth standardeve të tyre të mbrojtjes ndaj përdoruesve, si dhe politikave të tyre. Për shembull, rreth kërcnimeve.

Sipas nj kompanie Kineze, që ka vlersuar sigurin e këtyre aplikacioneve nga 0 deri në 100, ka thënë se Snapchati është ndër apliakcionet më të pasigurta./gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë